Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Praćenje i prisluškivanje!

FBI priprema posebnu jedinicu koja će pratiti SVE što radite na internetu!

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Nova će jedinica FBI-a imati iznimno širok spektar djelovanja – od presretanja i dekodiranja razgovora putem Skypea pa do razvoja hardvera za prisluškivanje i analizu podataka

FBI priprema jedinicu za nadzor komunikacije putem interneta (Domestic Communications Assistance Center – DCAC) koja bi trebala razviti tehnologiju koja će im omogućiti jednostavniji nadzor interneta i drugih oblika bežične komunikacije.

Pročitajte i ovo Slika nije dostupna FBI poput hakera Hakiraju i kamere prijenosnika: Pogledajte koje metode špijuniranja koristi FBI Slika nije dostupna Evo kako prate korisnike FBI koristi hakerske taktike i alate za prisluškivanje!

U Cnetu kažu da je ovaj potez FBI-a 'odgovor na tehnološki razvoj koji je nadmašio mogućnosti prisluškivanja dosadašnjeg načina komunikacije'. Prema do sada poznatim informacijama (kojih nema puno jer se ova jedinica osniva 'u tišini'), DCAC imat će iznimno širok spektar djelovanja – od presretanja i dekodiranja razgovora putem Skypea pa do razvoja hardvera za prisluškivanje i analizu podataka koje bi, uz sudski nalog, mogli dobiti od pružatelja internetskih usluga ili društvenih mreža.

Jedan od zadataka DCAC-a bit će i stvaranje 'personaliziranih tehnologija za nadzor internetskih korisnika' koje će se prilagođavati specifičnim kompanijama ili osobama na sličan način na koji FBI danas pristupa svakom 'offline slučaju'.

FBI želi nadzor nad – mailovima, društvenim mrežama i Skypeom!

Na Cnetu podsjećaju da FBI planira progurati zakon prema kojem bi društvene mreže, VoIP i mail servisi morali omogućiti FBI-u prisluškivanje i pristup privatnim podacima i komunikaciji korisnika te su navodno zatražili od tih kompanija da se 'ne protive takvom zakonu', a ako bi došlo do njegova izglasavanja, ova jedinica za nadzor internetske komunikacije omogućila bi provođenje tog zakona u djelo.

Iako u FBI-u kažu da bi se ovakva rješenja primjenjivala samo na 'sofisticirane kriminalce', jasno je kolika je mogućnost zlouporabe takve tehnologije i zakona – FBI bi na ovaj način dobio 'otvorene ruke' za prisluškivanje i praćenje internetskih aktivnosti korisnika koje smatraju opasnim (da li će to biti i osobe koje skidaju glazbu i filmove?), a imao bi i tehnologiju za provođenje tog praćenja.

Zanimljivo je da u FBI-u još ne žele puno pričati o ovoj jedinici za nadzor interneta, a Jennifer Lynch iz grupe za zaštitu civilnih prava EFF upozorava na netransparentnost oko osnivanja DCAC-a jer se o njemu malo toga zna, što dodatno povećava sumnju u njegove prave namjere – pitanje je da li je to samo još jedan način na koji se želi kontrolirati korisnike nakon što u tome (za sada) nisu uspjeli zakoni poput SOPA-e i PIPA-e. 

Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na Facebooku i Twitteru. Pratite DNEVNIK.hr putem iPhonea i ANDROID mobilnih uređaja.

Povezane teme

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene