'Usporedimo li eurozonu s velikim brodom, moramo znati da nitko s njega neće sići netaknut ako brod zahvate snažne gospodarske oluje. Zemlje na tom brodu moraju si pružiti ruku spasa', ističe službena kineska agencija uoči presudnih parlamentarnih izbora u Grčkoj u nedjelju i summita G20 u Meksiku.
'Njemačka i Francuska, dva gospodarska pokretača eurozone, trebale bi možda zanemariti svoje političke razlike, razvijati međusobnu suradnju i preuzeti važniju ulogu u rješavanju dužničke krize', predlaže agencija u svom komentaru.
Pročitajte i ovo
ANALIZA IVANA ODRČIĆA
Trump obećava nevjerojatnu budućnost, no koliki je zapravo utjecaj predsjednika SAD-a na gospodarstvo zemlje?
Patit će i turizam
Ekonomski analitičari za DNEVNIK.hr: "Recesija u Italiji loša je vijest i za Hrvatsku"
>> Svijet čekaju godine nestabilnosti i sporog rasta! Krivac - eurozona!
'Što se tiče zemalja teško pogođenih krizom, poput Grčke i Španjolske, one moraju - kao i njihovi narodi - shvatiti da se moraju provesti bolne mjere, među kojima štednja, smanjenje proračunskog deficita i reforma njihova financijskog sustava', dodaje Xinhua.
Gospodarstvo Kine, koja je otkupila velik dio europskog javnog duga, sve više trpi zbog krize u Europi, koja je najveće tržište za izvoz kineskih proizvoda. Po nepotvrđenim procjenama stručnjaka, kineska vlada posjeduje europskih državnih obveznica u vrijednosti većoj od 500 milijarda dolara.
>> Rekordna stopa nezaposlenosti u eurozoni!
Njemački, britanski, talijanski, francuski, španjolski i čelnici Europske unije obvezali su se u petak na videokonferenciji uoči summita G20 u Los Cabosu, u Meksiku, da će 'jamčiti gospodarsku stabilnost i podupirati rast'.
Na summitu G20 u ponedjeljak i u utorak Europljane će njihovi partneri još jednom izložiti pritisku.
Indija poziva Europu da odlučno djeluje na krizu u eurozoni
Indijski premijer Manmohan Singh pozvao je europske čelnike da odlučno djeluju kako bi otklonili krizu u eurozoni, uoči odlaska na summit G20 u Meksiko.
'Nadamo se da će europski čelnici odlučno djelovati kako bi otklonili financijske probleme s kojima su sučeljeni', rekao je Singh. Nastavak krize u eurozoni mogao bi 'dodatno oslabiti svjetska tržišta i loše utjecati na naš gospodarski rast', upozorio je indijski premijer.
Singh i njegov ministar financija Pranab Mukherjee ocijenili su da je dužnička kriza u Europi jedan od glavnih uzročnika usporavanja indijskog gospodarstva.
Nakon višegodišnjeg rasta od gotovo 9 posto, Indija je u zadnjem tromjesečju 2011.-2012. imala pad od 5,3 posto na godišnjoj razini, što je najlošiji pokazatelj u zadnjih devet godina, a posljedica je usporavanja svjetskog gospodarstva i zaoštravanja monetarne politike radi suzbijanja inflacije.
Njemački, britanski, talijanski, francuski, španjolski i čelnici Europske unije obvezali su se u petak na videokonferenciji uoči održavanja summita G20 u Los Cabosu, u Meksiku, da će 'jamčiti gospodarsku stabilnost i podupirati rast'. (Hina)
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na Facebooku i Twitteru. Pratite DNEVNIK.hr putem iPhonea i ANDROID mobilnih uređaja.