Multilokularni ehinokok otkriven je kod pacijentice od 67 godina koja je operirana na Klinici za abdominalnu i endokrinu kirurgiju Univerzitetskog kliničkog centra Vojvodine, a otkrio ga je profesor Katedre sa histologiju i embriologiju Medicinskog fakulteta u Novom Sadu dr. Dušan Lalošević, koji je naglasio da ove bolesti dosad nije bilo u Srbiji, iako je poznata od ranije.
"Za razliku od običnog ehinokoka, ovaj raste u čovjeku i metastazira, odnosno širi se te sliči na kancerogeno tkivo. Po svojoj prirodi je parazit. Bolest je poznata u centralnoj i sjevernoj Europi, ali je kod nas nije bilo i zato se ne može prepoznati", rekao je.
Bolest je kod pacijentice izgledala kao tumor na jetri, a ako se ne ukloni na vrijeme, moguće su brojne komplikacije, pa i smrt. Parazit prenosi lisica, piše Nova.rs.
"Pacijentica je iz okoline Sremske Mitrovice, a postoji sumnja na još jedan slučaj, također u Sremu. Možda je i ranije bilo ovih slučajeva, ali ih nitko nije prepoznao i sada radim reviziju starih slučajeva", rekao je Lalošević.
"Pacijentica se javila s bolovima u trbuhu te smo konstatirali tumorsku promjenu od 5-6 centimetara u lijevoj polovini jetre. Ništa nije ukazivalo na rak, nego na benignu promjenu koja nije rasla, ali se žena žalila na bolove. Odlučili smo je operirati i ispostavilo se da nije tumor, nego rijetko parazitarno oboljenje", rekao je profesor dr. Dejan Ivanov.
Pročitajte i ovo
OPREZ!
Provjerite zalihe: Iz trgovina se povlači još jedan proizvod, ima parazite
Pročitajte i ovo
NA UDARU I DJECA I ODRASLI
Proglašena epidemija u susjedstvu! Vratila se iskorijenjena zarazna bolest, stručnjaci objašnjavaju kako je prepoznati
Zamjenica upravitelja Klinike za infektivne bolesti, profesorica dr. Maja Ružić izjavila je da se lijekovi uzimaju godinama, pa čak i doživotno.
Kako su stručnjaci objasnili, do zaraze dolazi kada se parazit razvija u crijevima lisice te kontaminira sredinu izmetom.
Dolazi do kontakta jaja parazita sa tlom, koja se potom oralno unesu i kontaminira se čovjek. To znači da svako nedovoljno oprano povrće iz vrta u kojem je ostao izmet lisice može prenijeti ovaj ehinokok.
"Nema prijenosa sa čovjeka na čovjeka. Druga mogućnost zaraze je da se pojede termički nedovoljno obrađeno meso zaražene divljači", objasnila je Ružić.