Baskijska militantna separatistička skupina ETA trebala bi 8. travnja predati oružje čime bi i formalno nestala grupa koja se pet desetljeća bombama borila za neovisnost pokrajine Baskije od Španjolske.
Pročitajte i ovo
goruće pitanje
Hrvatska uvodi zakon koji je jedna članica EU poništila prije pola godine
Uoči raspuštanja
Baskijska organizacija ETA traži oprost od civila: "Prouzročili smo puno boli i nepopravljive štete"
Glasnogovornik jedne ekološke organizacije bliske ETA-i rekao je u petak francuskim novinama Le Monde kako će ta baskijska separatistička organizacija 8. travnja predati oružje.
ETA, koja se nalazi na terorističkoj listi u Španjolskoj, EU-u i SAD-u, navodno će reći gdje se nalazi njeno preostalo oružje. Pretpostavlja se da se nalazi u Francuskoj gdje je u listopadu pronađen dio arsenala grupe koja je 2011. proglasila prekid oružanih aktivnosti.
"Nećemo ništa spekulirati, oprezni smo", rekao je glasnogovornik španjolske vlade i ministar obrazovanja Iñigo Méndez de Vigo na novinskoj konferenciji u Madridu.
"Pozicija vlade je od prosinca 2011. ista. ETA mora učiniti dvije stvari: razoružati se i raspustiti se. Vlada nije ni za centimetar odstupila od svojih zahtjeva u proteklih šest godina", izjavio je.
Narodna stranka desnog centra, na vlasti od 2011., u studenom je dobila novi četverogodišnji mandat. ETA-i se pripisuje više od 800 ubojstava diljem Španjolske, uglavnom postavljanjem bombi, od njenog nastanka 1958.
ETA je oformljena u vrijeme diktature Francisca Franca u cilju uspostave neovisne baskijske države na sjeveru Španjolske i jugu Francuske. Ime Euskadi Ta Askatasuna (ETA) na baskijskom jeziku znači Baskija i Sloboda.
“To razoružanje se mora dogoditi što prije. Ovime trebamo biti zadovoljni i u Baskiji i Španjolskoj”, rekao je Pablo Iglesias, lider oporbene stranke Podemos koja podržava organiziranje referenduma o nezavisnosti u pokrajinama Kataloniji i Baskiji.
Baskija s 2,2 milijuna stanovnika nalazi se na sjeveru Španjolske, a jedan dio preko granice u Francuskoj. U francuskom dijelu je lani uhićeno nekoliko članova ETA-e. Najveća oporbena stranka, Španjolska socijalistička radnička stranka (PSOE), poručila je da ovo razoružavanje dolazi kasno.
PSOE i vladajuća Narodna stranka protive se referendumima o neovisnosti. Zagovornici odcjepljenja Baskije napominju kako će se politikom zalagati za ostvarenje svog cilja. (Hina)