"Štrajk željezničara u tijeku turističke sezone nanio bi
nesagledivu štetu njemačkom gospodarstvu tako da su ciljevi štrajka i njegove posljedice u velikom nerazmjeru", stoji u priopćenju suda u Nuernbergu. Privremena mjera zabrane štrajkova na snazi je do kraja turističke sezone, odnosno do 30. rujna.
Pročitajte i ovo
Ah, taj engleski...
Evo koju riječ Nijemci ne mogu izgovoriti!
Održano svjetsko prvenstvo
Hrvatski psi tragači najbolji su na svijetu!
Time je zabranjen štrajk u teretnom prometu koji je GDL najavio već za četvrtak te u putničkom prometu koji je trebao početi u ponedjeljak.
GDL je najavio tužbu na donesenu presudu, ali je istodobno najavio da će poštivati zabranu "iako je ona pravno upitna".
"Idemo u reviziju i nadamo se da će sud o tomu odlučiti isto tako brzo kao što je odlučio i o zabrani", rekao je predsjednik GDL-a Manfred Schell.
Obje strane u tarifnom sukobu, Njemačke željeznice (Deutsche Bahn) i GDL najavile su istodobno da su spremne prihvatiti posrednika u rješavanju sukoba.
GDL, koji zastupa samo 12.000 od 220.000 zaposlenih na željeznici, traži povećanje plaća za vlakovođe od 31 posto i zasebni tarifni ugovor. Uprava Deutsche Bahn GDL-u nudi 4,5 posto veće plaće te striktno odbija ponudu zasebnog tarifnog ugovora.
Najavljeni štrajk izazvao je paniku među pet milijuna putnika
koliko ih svakodnevno koristi usluge njemačkih željeznica a nakon što je Udruga putnika u željezničkom prometu (Pro-Bahn) putnicima preporučila alternativna prijevozna sredstva, njemačkim iznajmljivačima automobila je ponestalo vozila.
Deutsche Bahn je prema vlastitim navodima već izgubila nekoliko milijuna eura jer su mnogi u strahu od štrajka odustali od putovanja željeznicom.