"Unatoč konstruktivnim i intenzivnim pregovorima, nekoliko ključnih pitanja ostalo je neriješeno", rekao je jedan visoki europski diplomat.
Pročitajte i ovo
otvaranje pregovora s BiH
Predsjednik prozvao Plenkovića: "Ovo je vrhunac njegova dodvoravanja briselskim birokratima"
gotov trnovit put
Nakon dva stoljeća neutralnosti: Švedska postaje članica NATO-a
"Nisu planirani daljnji pregovori prije Europskog vijeća. Europski pregovarač izvijestit će čelnike zemalja koji će potom procijeniti dosadašnji napredak", pojasnio je izvor.
I nekoliko drugih europskih dužnosnika kazalo je da će Michel Barnier, europski pregovarač, izvijestiti vođe 27 zemalja članica kada se sastanu na večeri u Bruxellesu u srijedu, uoči summita EU-a na kojem će sudjelovati i britanska premijerka Theresa May.
Pregovorači za brexit koji su se u nedjelju sastali u Bruxellesu nisu uspjeli doći do konačnog dogovora u uvjetima brexita, suočavajući se još jednom s najspornijim pitanjem granice između Republike Irske i Sjeverna Irske.
"Unatoč intenzivnim naporima, neka ključna pitanja i dalje stoje otvorena", rekao je na Twitteru Barnier, navodeći upravo granicu.
Manje od šest mjeseci do britanskog izlaska, Barnier se u nedjelju sastao s britanskim pregovaračem Dominicom Raabom koji je nenadano odlučio u nedjelju osobno doći u Bruxelles.
Diplomatski izvori kazali su i da su veleposlanici 27 zemalja bili pozvani na sastanak, što također nije bio na programu.
Zbog svega toga došlo je do špekulacija da bi danas moglo biti objavljeno da je dogovor postignut, ali su veleposlanici to demantirali.
I drugi su izvori kazali za Reuters da će biti potrebno još razgovora kako bi se došlo do dogovora zadovoljavajućeg za obje strane.
Još uvijek ima "velikih problema" koje treba riješiti, rekao je jedan britanski izvor.
Do ubrzanja pregovora došlo je uoči summita 17. i 18. listopada koji je inicijalno trebao označiti kraj pregovora, manje od šest mjeseci uoči brexita previđenog za 29. ožujka 2019.
Premijerka Theresa May okupit će u utorak, uoči summita, glavne ministre kako bi s njima razgovarala o pitanju granice između Sjeverne Irske i Republike Irske, koja je glavni kamen spoticanja u pregovorima.
Premda je veliki dio tzv. Sporazuma o izlasku utvrđen prije više mjeseci, na nekim ključnim spornim točkama - posebno oko pitanja kako izbjeći 'tvrdu granicu' na irskom otoku - malo je toga otišlo naprijed.
Sjeverna Irska napustit će EU zajedno s Britanijom, dok će Republika Irska ostati u bloku. Mnogi se boje da će povratak graničnih kontrola potpiriti desetljeća tenzija između dviju strana.
Bruxelles i London nadaju se da će budući trgovinski dogovor riješiti to pitanje, ali u nedostatku dogovora EU inzistira na rješenju po kojem bi Sjeverna Irska ostala u carinskoj uniji.
Britanija je, pak, odbacila bilo kakav dogovor koji bi podijelio Ujedinjeno Kraljevstvo namećući spore preglede robe koja prelazi Irsko more. (Hina)