Tadić je zahtjev za članstvo predao švedskom premijeru Fredriku Reinfeldtu, čija zemlja do kraja godine predsjeda EU-om, koji je rekao da je riječ o 'jako dobrom danu za Europu'.
Pročitajte i ovo
ako hrvatska odbaci zamolnicu
Ministar pravde BiH o zamolnici i optužbama za ratne zločine: "Moglo bi se dogoditi da se raspiše tjeralica za njima"
što sve piše
Doznajemo za što u BiH terete naše generale, ratni vođe šokirani: "Nejasno je zašto mi nismo podignuli optužnice protiv oficira koji su nas napadali"
'Odluka Srbije podsjetnik je na uspjeh, privlačnost Europske unije', rekao je Reinfeldt.
Predaja zahtjeva za članstvo prvi je u nizu koraka na dugom putu prema članstvu u Uniji. Nakon podnošenja zahtjeva Vijeće EU-a treba se najprije složiti da to uvrsti u svoj dnevni red. Zatim zemlje članice jednoglasno moraju donijeti odluku o davanju mandata Europskoj komisiji da započne s izradom mišljenja. Komisiji obično za izradu mišljenja treba između godine do dvije i tek nakon toga EU odlučuje hoće li odobriti kandidatski status i odrediti datum za početak pregovora.
Tadić: Nije lako pronaći ljude s takvim iskustvom
Prepreka na srbijanskom putu prema EU-u jest Ratko Mladić, bivši general bosanskih Srba optužen za ratne zločine, koji je još na slobodi. Osim Mladića, Haaški sud (ICTY) traži i izručenje Gorana Hadžića, jednog od vođa srpske pobune u Hrvatskoj. 'Činimo sve što je moguće da ih uhitimo', rekao je Tadić novinarima, istaknuvši kako 'nije lako pronaći ljude s takvim iskustvom.'
I Tadić i Reinfeldt istaknuli su u svojim izjavama strateški geografski položaj Srbije u smislu prometa i energetike. Tadić je također odao priznanje Zoranu Đinđiću, bivšem srbijanskom premijeru ubijenom u Beogradu u ožujku 2003.
Olli Rehn, europski povjerenik za proširenje u odlasku, čestitao je Srbiji i Švedskoj, kazavši kako je srbijanski zahtjev za članstvo okrunio švedsko predsjedništvo EU-om. 'Datum srbijanskog prijema ovisit će o sposobnosti Srbije da ispuni sve uvjete', rekao je Rehn. (Hina)