Kim je promatrao paradu u Pjongjangu i razgovarao s gostujućim kineskim izaslanstvom, izvijestila je u subotu državna novinska agencija KCNA.
U paradi su se između ostalog mogli vidjeti raketni bacači u dostavnim kamionima, a naglasak je bio i na ulozi milicije kao gerilskih boraca u ratu.
Kineski predsjednik Xi Jinping poslao je pismo u kojem je izrazio spremnost za jačanje strateške komunikacije i suradnje.
Pročitajte i ovo
Bolnice preplavljene ozlijeđenima
FOTO/VIDEO Više od 1300 poginulih u potresu: Proglašena trodnevna nacionalna žalost
Ruski predsjednik Vladimir Putin također je poslao pismo Kimu, rekavši da će dvije zemlje proširiti bilateralne veze kako bi osigurale sigurnost i stabilnost na Korejskom poluotoku i sjeveroistočnoj Aziji.
"Rastuća suradnja Kine, Rusije i Sjeverne Koreje i Xijevo 'preskakanje' samita G20 u Indiji stvaraju dojam sve veće pukotine u azijskom geopolitičkom krajoliku", izjavio je za Reuters Leif-Eric Easley, profesor na Sveučilištu Ewha u Seulu.
Pročitajte i ovo
Što će jesti Slavonci?
Ove jeseni bez tradicionalnih svinjokolja! Pušnice bez domaćih kobasica, slanine, kulena…
"Većina dionika u regiji želi izbjeći novi Hladni rat, ali to izgleda sve teže jer Peking i Moskva podupiru Pjongjang, a Sjeverna Koreja se slaže s izazovima Kine i Rusije prema međunarodnom poretku", ocijenio je Easley.
Godišnji dvodnevni samit G20 počinje u subotu u New Delhiju u Indiji i njime će dominirati Zapad, a preskočit će ga kineski predsjednik Xi Jinping, a neće biti ni ruskog predsjednika Putina.
Očekuje se da će Kim ovog mjeseca otputovati u Rusiju gdje će s Putinom razgovarali o opskrbi Moskve oružjem kako bi se podržala njena invazija u Ukrajini.
Sjeverna Koreja nadopunjuje svoju već veliku vojsku raznim paravojnim, rezervnim i sigurnosnim skupinama kao što je radničko-seljačka crvena garda (WPRG) povezana s vojskom, primjećuje Reuters.