U uvodnom govoru na skupu Sarkozy je okupljenim dužnosnicima iz politike i biznisa rekao da kapitalizam mora postati manje 'dogovoran', da se bankari moraju više koncentrirati na odobravanje zajmova, a manje na svoje plaće te da zemlje koje namjerno potcjenjuju vlastitu valutu mogu očekivati protiuudar u obliku protekcionizma.
Pročitajte i ovo
Sumnjivi izbori
Bivši nogometaš postat će predsjednik Gruzije, istaknuo se antizapadnom retorikom
SVI PREDSJEDNIKOVI LJUDI
Ovo su ljudi koje će Trump staviti na čelne pozicije u SAD-u: Plan je provesti kontroverzni Projekt 2025
Više od svega, Sarkozy je naglasio potrebu redefiniranja i ponovnog osmišljavanja i kapitalizma i globalizacije.
Financijska kriza iz 2008. i ekonomska recesija koja je uslijedila 'nisu bile samo globalna kriza, nego kriza globalizacije i u globalizaciji', rekao je francuski predsjednik.
Ukazao je da su financije, slobodna trgovina i konkurencija 'samo sredstva, a ne ciljevi', dodajući da 'veliko pitanje' nije čime zamijeniti kapitalizam, već kako razviti njegov manje antagonistični oblik.
'Spasit ćemo kapitalizam samo ako ga ponovo osmislimo, ako ga učinimo moralnijim', rekao je francuski predsjednik.
U govoru, koji se često nije poklapao s tekstom unaprijed podijeljenim novinarima, Sarkozy je napao 'monetarne manipulacije' uopće, a posebno supremaciju dolara.
'Ne možemo imati multipolarni svijet, a samo jednu svjetsku valutu', rekao je, dodavši da je svijetu potreban 'novi Bretton-Woods', aludirajući na sustav valutnih tečajeva ustanovljen nakon Drugog svjetskog rata.
Sarkozy je ocijenio i da je potcijenjenost 'određenih valuta' loša za fer trgovinu i konkurentnost te da bi mogla da rezultirati protekcionizmom.
'Nećemo dopustiti monetarni damping', rekao je Sarkozy. Veliki dio analitičara ovu izjavu dovodi u vezu s namjernim održavanjem niskog tečaja kineske valute, juana, čime se uvelike pomaže kineskom izvozu i ukupnom gospodarstvu.