Tijekom administracije predsjednika Baracka Obame, odvjetnik Eric Holder i dužnosnici odredili su da je teško podnijeti optužnicu protiv Assangea jer WikiLeaks nije bio sam u objavljivanju dokumenata koje je ukrao. Nekoliko novina, uključujući The New York Times, učinilo je to isto. Istraga je nastavljena, a sve eventualne optužbe stavljene su na čekanje, izvještava CNN.
Pročitajte i ovo
Demokracija na rubu
Biden održao oproštajni govor: "Stvara se opasna oligarhija"
Uhićeni nakon prosvjeda 2021.
Kuba počela puštati zatvorenike: "Izašao sam iz pakla da bih sada bio sa svojom obitelji"
Američki pogled na WikiLeaks i Assange počeo se mijenjati nakon što su istražitelji pronašli ono što smatraju dokazima da je WikiLeaks igrao aktivnu ulogu u pomaganju Edwardu Snowdenu.
Assange je trenutno skriven u veleposlanstvu u Londonu. Posljednjih mjeseci američki dužnosnici usredotočili su se na mogućnost da će nova vlada u Ekvadoru protjerati Assange i da ga mogu uhititi. No, lijevi kandidat za predsjednika, koji je osvojio nedavne izbore, obećao je da će i dalje zadržati Assangea.
Prošli tjedan u govoru u Centru za strateške i međunarodne studije u Washingtonu, ravnatelj CIA-e Mike Pompeo, otišao je dalje od bilo kojeg službenika američke vlade u opisu uloge WikiLeaksa.
"Vrijeme je da pozovemo WikiLeaks za ono što stvarno jest: nedržavna neprijateljska obavještajna služba koju podupiru oni poput Rusije", rekao je Pompeo.
Američke obavještajne agencije utvrdile su da Ruska obavještajna služba koristi WikiLeaks za objavljivanje e-poruka usmjerenih na potkopavanje kampanje Hillary Clinton, kao dio šire operacije koja se miješa u predsjedničke izbore SAD-a 2016. godine.
Ipak, taj potez mogao bi se promatrati kao politički, budući da je Assange nedodirljiv dokle god ostaje u ekvadorskom veleposlanstvu, a Ekvador nije promijenio stajalište o izručenju Assangeu.
Državni odvjetnik Jeff Sessions izjavio je na konferenciji za novinare kako je uhićenje Assangea "prioritet".
"Nismo imali komunikaciju s Ministarstvom pravosuđa i nisu mi rekli da su podnijeli optužnicu protiv g. Assangea. Uopće nisu voljni raspravljati, unatoč našim višestrukim zahtjevima. Nema razloga da Wikileaksi trebaju biti tretirani drugačije od bilo kojeg drugog izdavača", rekao je Assangeov odvjetnik Barry Pollack.
Pollack je rekao da je WikiLeaks jednak kao Washington Post i New York Times, koji redovito objavljuju priče temeljene na povjerljivim informacijama. WikiLeaks, kaže on, objavljuje informacije koje su "u interesu javnosti i građanina, ne samo SAD-a, nego i drugih vlada širom svijeta".
"U skladu s Ustavom SAD-a, objavljujemo materijale za koje možemo potvrditi da su istinite bez obzira na to jesu li izvori legalno došli ili ne" rekao je Pollack.
U svom govoru prošlog tjedna, Pompeo je odbacio takvu karakterizaciju i rekao da Assange ima pravo na zaštitu ustavnih sloboda.
"Julian Assange nema slobodu Prvog amandmana, sjedi u veleposlanstvu u Londonu, a nije američki državljanin", rekao je Pompeo.