Petorica znanstvenika pokopana su u ponedjeljak u Sarovu. Poginuli su prošli četvrtak u nesreći do koje je došlo tijekom raketnog testiranja na morskoj platformi na sjeveru Rusije, rekli su iz državne nuklearne agencije Rosatom.
Pročitajte i ovo
Napao Zapad
Patrijarh Kiril slavio s Putinom pa poručio: "Mrze nas, ništa neće uspjeti jer Bog je s nama"
rat u ukrajini
FOTO/VIDEO Gradovi duhova: Ovdje su nekada živjeli ljudi, a danas su sravnjeni sa zemljom
Ministarstvo obrane prvotno je reklo da je pozadinsko zračenje bilo na normalnoj razini, ali su zbog naglog porasta zračenja zabilježenog u obližnjem gradu američki nuklearni stručnjaci posumnjali da je neuspjeli test uključivao krstareći projektil s nuklearnim pogonom.
Stručnjaci sumnjaju da je zračenje posljedica nesreće za vrijeme testiranja krstarećeg nuklearnog projektila Burevjesnik.
Burevjesnik je jedan u nizu strateških oružja kojima se Putin hvalio prošle godine. Napetosti između Moskve i Washingtona zbog kontrole oružja pogoršane su povlačenjem iz značajnog nuklearnog sporazuma ovog mjeseca.
Kremlj još nije komentirao nesreću.
Čelnik Rosatoma Aleksej Lihačev pohvalio je poginule nuklearne stručnjake kao "ponos zemlje" i "ponos atomskog sektora".
"Najbolje odavanje počasti bit će naš kontinuirani rad na novim modelima oružja, koji će se definitivno provesti do kraja", rekao je Likhačev, prenijela je novinska agencija RIA.
U video intervjuu objavljenom u nedjelju, službenik znanstvenog instituta u Sarovu nije precizirao na čemu rade, ali je nagovijestio da je riječ o malom nuklearnom reaktoru.
Vjačeslav Solovjev je rekao da institut radi na "izvorima toplinske ili električne energije koristeći radioaktivne materijale, uključujući fisijske i radioizotopne materijale".
"Razvoj se odvija u mnogim zemljama, Amerikanci su prošle godine također testirali manji reaktor. Naš centar također nastavlja raditi u tom smjeru", rekao je Solovjev.
Djelatnost instituta služi i u civilne i u vojne svrhe, dodao je.
Gradska uprava u Sarovu, koji se nalazi oko 400 kilometara istočno od Moskve, proglasila je dvodnevnu žalost i poručila da su stručnjaci umrli dok su "obavljali zadatak od nacionalne važnosti", izvijestila je RIA.
Poginuli znanstvenici su Aleksej Vjušin, Evgenij Koratajev, Vjačeslav Lipšev, Sergej Pičugin i Vladislav Janovski.
Šef nuklearnog centra koji je dio Rosatoma, Valentin Kostjukov rekao je da državna komisija istražuje što je pošlo po krivu, a poginule znanstvenike je nazvao "narodnim herojima".
Moskva je i u povijesti bila tajnovita oko većih nesreća, osobito nakon eksplozije 1986. u nuklearnoj elektrani Černobil u tadašnjoj sovjetskoj republici Ukrajini koja se smatra najgorom nuklearnom nesrećom u povijesti. (Hina)