Francuska se u utorak prisjeća smrtonosnog napada džihadista koji je prije 10 godina izvršen na satirični tjednik Charlie Hebdo, koji još uvijek glasno brani slobodu izražavanja. Nakon dva dana potrage, napadače, braću Kouachi, Francuze alžirskog podrijetla koji su se zakleli na vjernost Al Kaidi, ubio je elitni tim žandarmerije, u tiskari u pariškoj regiji gdje su se našli odsječeni.
Satirične arhističke i antiklerikalne novine Charlie Hebdo na meti su prijetnji džihadista od objavljivanja karikatura proroka Muhameda 2006. godine. Francusku je 2015. godine pogodio niz napada, od napada na poznati satirični tjednik do onih na dvoranu Bataclan, pariške terase i Stade de France 13. studenoga ove mračne godine.
Napad na redakciju lista Charlie Hebdo, u kojem je ubijeno 12 ljudi, izazvao je emocije diljem svijeta i iznjedrio slogan podrške koji je ostao poznat: "Je suis Charlie" (Ja sam Charlie). Dana 11. siječnja 2015. demonstracije su okupile gotovo četiri milijuna ljudi diljem Francuske, s brojnim šefovima država i vlada u pariškoj povorci.
Ministar upozorio na stalnu opasnost
"Prijetnja terorističkim napadom na Francusku potaknuta je društvenim mrežama i nikada nije bila veća", rekao je ministar unutarnjih poslova Bruno Retailleau.
Govoreći na godišnjicu masakra u uredima novina, Retailleau je dodao da je francuska obavještajna služba prošle godine osujetila devet planiranih napada – od kojih su tri ciljala Olimpijske igre – te da bi zemlja "mogla biti pogođena sutra".
Retailleau, koji je imenovan prošlog rujna, rekao je da je to najveći broj spriječenih napada od 2017. godine. Prijetnja, pojasnio je, dolazi od mladih radikaliziranih putem društvenih mreža koji sve više surađuju s inozemnim skupinama, izvijestio je Guardian.
"Srećom, od 2015. godine Francuska se ponovno naoružala protiv terorizma, ali bitka protiv islamskog totalitarizma još nije do kraja dobivena i jasno je da bi sutra Francuska mogla opet biti pogođena", napomenuo je.
"Tijekom prošle godine prijetnja je dolazila iznutra [Francuske]. Sada bi mogla postojati rastuća suradnja između stranih skupina i domaće prijetnje od mladih radikaliziranih društvenim mrežama. Ništa ne možemo isključiti", zaključio je ministar poznat po svojim konzervativnim stavovima.
Posebno izdanje Charlie Hebdoa
Deset godina nakon masakra čiji je cilj bila njegova redakcija, Charlie Hebdo objavio je posebno izdanje na 32 stranice. Na naslovnici sebe naziva "neuništivim", s crtežom veselog čitatelja koji sjedi na jurišnoj pušci i čita ove "povijesne" novine.
Ovaj broj uključuje seriju karikatura na temu #LaughingatGod. Tjednik je krajem 2024. pokrenuo međunarodno natjecanje pozivajući ljude da nacrtaju "bijes protiv utjecaja svih religija", a među 350 pristiglih crteža odabrano ih je skoro 40.
Uz Charlie Hebdo, nekoliko francuskih dnevnih listova svoje naslovnice posvećuje desetoj godišnjici napada: "Sloboda, Liberté Charlie!" naslov je lista Libération, dok je Le Figaro zabrinut da vidi Francusku "i dalje pod islamističkom prijetnjom".
Pročitajte i ovo
Pod utjecajem Trumpa
"Vraćamo se korijenima": Zuckeberg najavio velike promjene na Metinim servisima
Pročitajte i ovo
Ovamo se neću vratiti
"Najgori grad koji sam ikada posjetio": Mjesto koje slobodno možete obrisati s popisa za putovanje