Obavijesti Video Pretražite Navigacija
POMOĆNIK MINISTRA

Poruka iz BiH: Nepotrebno se forsira Pelješki most

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Pomoćnik ministra prometa, Izet Bejrambašić, istaknuo je kako ocjenjuju da će most biti bespotreban kada BiH uđe u EU

Forsiranje gradnje Pelješkog mosta u predstudiji izvodljivosti francuskog konzultanta Safage je "nekorektno i nepotrebno", a najave iz hrvatske vlade da će se taj most početi graditi 2015. godine valja promatrati u konktekstu unutarnjih političkih prilika u Hrvatskoj, ocijenio je pomoćnik ministra prometa i komunikacija Bosne i Hrecegovine Izet Bejrambašić kako ga u ponedjeljak citira sarajevsko "Oslobođenje".

Pročitajte i ovo Preminuo rudar u rudniku Mramor kod Tuzle Neizmjerna tuga Akcija spašavanja završila tragično: Iz rudnika Mramor izvučeno tijelo rudara GP Slavonski Brod Mnogi su spajali Kolone na granicama, a sezona još nije pravo ni počela: Na prijelaz se čeka satima

Bajrambašić, koji je predstavljao BiH na prošlotjednom sastanku u Zagrebu na kojemu su razmatrani nalazi predstudije izvodljivosti o načinima povezivanja dubrovačkog područja s ostalim dijelom Hrvatske, podsjetio je kako će konačne preporuke biti poznate 23. prosinca, dok je za predstudiju kazao kako "nije izbalansirana" te je stoga i bila predmetom ozbiljnih kritika, kako od BiH tako i Europske komisije.

Pelješki most ipak je najbolje rješenje?!

Pojasnio je kao su se primjedbe odnosile uglavnom na kalkulativne cijene s različitim pristupom, prognoze prometa te na vrijeme potrebno za pripreme i gradnju nekih objekata.

"Primjetno je i očevidno favoriziranje mosta Pelješac od konzultanta što je potpuno nepotrebno i nekorektno", kazao je Bajrambašić.

Dodao je kao je bosanskohercegovačka strana imala i dodatne primjedbe koje se odnose, primjerice, na cijenu eksproprijacije zemljišta kao i na kalkulaciju cijene temeljem visine mosta od 55 metara što znači i troškove gradnje od 300 milijuna eura, a ne 200 milijuna, kako je navedeno u predstudiji.

'Pelješki most će biti suvišan kada BiH uđe u EU'

Bajrambašić ističe kako u BiH ocjenjuju da će postojanje Pelješkog mosta biti suvišno kada ta zemlja uđe u Europsku uniju, a u Sarajevu drže kako bi to moglo biti u razdoblju od narednih 10 do 20 godina.

"Europska komisija imala je slične, a često i identične komentare kao BiH, a Hrvatska je samo ponavljala da podržava studiju, dok se konzultant branio, u većini slučajeva bez argumenata", tvrdi Bajrambašić.

Potvrdio je kako u konačnici sa stajališta BiH gradnja mosta nije sporna pod uvjetom da se poštuju njena prava iz konvencije Ujedinjenih naroda o pravu mora odnosno na nesmetani pristup otvorenome moru. (Hina)

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter |

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene