U ispitivanju što ga je za dnevnik Bild proveo institut INSA, 64,5 posto Nijemaca izrazilo je mišljenje da je zemlja i 27 godina nakon službenog ujedinjenja razdvojena. Na istoku zemlje 74 posto građana vjeruje u postojanje "nevidljive unutarnje granice".
Pročitajte i ovo
Donosi Provjereno
Dao otkaz u Njemačkoj jer je dobio posao u Hrvatskoj, a onda se dogodio nevjerojatan obrat
istraga u tijeku
Užas u njemačkom gradu: U stanu pronađeno troje mrtve djece i muškarac (37)
Razlike su posebice postale očite prilikom izbora za Bundestag krajem rujna kada je desno populistička Alternativa za Njemačku (AfD) na istoku zemlje s više od 20 posto osvojenih glasova postala druga po veličini politička snaga. U saveznoj državi Saskoj AfD je postao najjača stranka s osvojenih 27 posto glasova. Na zapadu zemlje AfD je biralo oko 10 posto glasača.
Industrijska aktivnost na istoku manja za 20 posto
Premijer Saske Stanislaw Tillich odbacio je, usprkos izbornim rezultatima, tvrdnju da je istok Njemačke desno ekstreman.
"Strahovi građana na istoku Njemačke, zbog nižih primanja i povišene stope nezaposlenosti, vrlo su izraženi, ali to ne znači da se svi građani s istoka mogu paušalno nazivati ekstremistima", rekao je Tillich.
Povjerenica savezne vlade za pitanje istoka zemlje Iris Gleicke istaknula je da je nezaposlenost na istoku od ujedinjenja drastično pala, dok su istodobno porasli realni prihodi građana. Unatoč tomu dohodak po glavi stanovnika na istoku zemlje još je uvijek 27 posto niži nego na zapadu. Industrijska produktivnost na istoku manja je za čitavih 20 posto.
Privatna agencija za zapošljavanje Stepping Stone u povodu Dana ujedinjenja navela je i uočljive razlike u zaradama stručnjaka i vodećeg kadra na istoku i zapadu. U prosjeku na istoku stručnjaci u privatnom sektoru zarađuju oko 42 tisuće, a na zapadu je gidišnji prosjek 57 tisuća eura bruto.
Gleicke je kao poseban problem navela drastične demografske promjene, posebice u istočnonjemačkoj provinciji iz koje, gotovo trideset godina nakon ujedinjenja, mladi odlaze na zapad zemlje.
U istok Njemačke svake se godine uloži 100 milijardi eura
Malu Dreyer, premijerka savezne države Poranje-Falačka u kojoj se ove godine održavaju središnje svečanosti povodom Dana ujedinjenja, rekla je kako su rezultati izbora i uspjeh desnih populista "posljednje zvono za uzbunu" etabliranim strankama da se više posvete poboljšanju situacije na istoku zemlje.
"Mi možda zaboravljamo koliki su teret promjena na svojim leđima ponijeli Nijemci s istoka. Prosječni građanin zapadnog dijela zemlje te promjene nije osjetio", rekla je Dreyer u razgovoru za javni servis Bayerische Rundfunk.
Prema vještačenju koje provelo Slobodno sveučilište (FU) Berlin, gospodarska obnova istočnog dijela zemlje stajala je do 2014. između 1,3 i 2 bilijuna eura, s time da se ta svota godišnje povećava za oko 100 milijardi.
Zaposlenici u Njemačkoj izdvajaju 5,5 posto dodatno od iznosa poreza na prihod za takozvani prirez solidarnosti.
Neki političari sa zapada zemlje, posebice iz područja poput Ruhrske oblasti, već godinama traže da se sredstva iz prireza solidarnosti ne usmjeruju isključivo na istok zemlje, nego da se raspodijele i na one dijelove zemlje u kojima je potrebna hitna obnova infrastrukture. (Hina)