Hosni Mubarak na vlast je došao u listopadu 1981. godine nakon atentata Anvara el-Sadata. Malo je tko tada očekivao da će Mubarak, slabo poznati Sadatov potpredsjednik, ostati na vlasti tako dugo, prenosi BBC. Njegov je predsjednički mandat najduži u modernoj povijesti Egipta. Vladao je dulje od arhitekta egipatske republike Gamala Abdela Nasera, i njegova nasljednika Sadata, koji je ubijen pošto je sklopio mir s Izraelom. Mubarak je četvrti egipatski predsjednik.
Pročitajte i ovo
Politička biografija
Tko je Matija Posavec? Bio je najmlađi župan, na izborima za Sabor iznenadio je mnoge, ali ni njegova karijera nije bez mrlja
u 105. godini
Preminuo je Joža Manolić! Bio je dobar i s Tuđmanom i s Titom, rušio je i gradio sisteme
>> UŽIVO: Mubarak odstupio
Mubarakov obrazac vladanja bio je vrlo jasan i pragmatičan. Nastavio je provoditi politiku dobrosusjedskih odnosa s Izraelom, istodobno gušeći islamističku oporbu, što mu je donijelo potporu Zapada. Sjedinjene Države smatrale su Egipat svojim važnim bliskoistočnim saveznikom i Mubarakovu režimu slale znatnu gospodarsku i vojnu pomoć. Druga važna karika uspješnosti vladavine bio je i snažni represivni aparat. Egipatski predsjednik, kojeg su analitičari proglašavali 'modernim egipatskim faraonom' tako je pod kontrolom držao oporbene skupine, među kojima i najsnažnije Muslimansko bratstvo.
Preživio šest atentata
U 30 godina Mubarakova režima neka su se pravila morala strogo provoditi. Sloboda izražavanja i okupljanja bila su ograničena. Kritičari vlasti rutinski su zatvarani.
Taj se obrazac s vremenom počeo vraćati kao bumerang Mubarakovoj diktaturi. Sužavanje prostoa za legitimnu političku kritiku, nekad uglavnom sekularno egipatsko društvo posljednjih je desetljeća postalo sve više islamizirano, ocjenjuje New York Times. Zanimljiv je podatak iz Mubarakove biografije i onaj da je preživio čak šest atentata. Prvi se put u pogibelji našao kada su njegova prethodnika Sadata na vojnoj paradi u Kairu ubili islamistički militanti. Mubarak je na svečanoj tribini sjedio pokraj njega, i samo je srećom preživio taj napad. Najozbiljniji pokušaj ubojstva egipatski je diktator preživio 1995. godine tijekom Afričkog summita u Adis Abebi kada je napadnuto njegovo vozilo.
Mubarak nikada nije pio ili pušio, i prati ga reputacija radoholičara koji vodi zdrav život.
Školovani vojni pilot
U 3O godina vladavine milijunima Egipćana Mubarak se strogo držao još jednog pravila - njegov privatni život bio je zabranjena tema. Hosni Mubarak rođen je 1928. u malom selu u pokrajini Menofiji nedaleko od Kaira. U braku sa Suzanne Mubarak ima dvojicu sinova, Gamala i Alu. Završio je zrakoplovnu akademiju i obuku za vojnog pilota. Tijekom karijere u zračnim snagama obavljao je brojne dužnosti, a vrhunac je doživio 1972. kad je imenovan zapovjednikom egipatskog ratnog zrakoplovstva.
U travnju 1975. postao je Sadatov potpredsjednik i tu je dužnost lojalno obavljao do preuzimanja predsjedničkog položaja 1981.
Mubarakova najvažnija misija bila je što dulje ostati na vlasti - i tome je sve podredio. Iako je kroz desetljeća vladavine s obitelji počeo uživati sve povlastice predsjedničke titule i okružio se luksuzom, Mubaraka prati reputacija radoholičara koji vodi zdrav život. Nije nije ni pio ni pušio. Zadnje sate vladavine Egiptom proveo je u luksuznom ljetovalištu Sharm El - Sheikh.