Devetnaest je godina prošlo od zločina nad Hrvatima u Doljanima, ali suđenje Sabitu Škampi počelo je tek danas u Mostaru.
Podijelite
Pred županijskim, Hercegovačko-neretvanskim sudom u Mostaru u utorak je počeo sudski postupak protiv bivšeg pripadnika Armije BiH za ratne zločine počinjene nad hrvatskim civilima u mjestu Doljanima u sjevernom dijelu Hercegovine.
Županijsko državno odvjetništvo tereti Sabita Škampu da je u sklopu masovnog napada Armije BiH na mjesto Doljani u općini Jablanica u ljeto 1993. godine ispalio projektil na obiteljsku kuću Ivana Žarića u kojoj se u tome trenutku nalazilo još četvero civila i troje djece. Žarić je tri dana nakon toga preminuo. Prvi svjedoci potvrdili su da je pokojni Ivan Žarić prepoznao bivšeg pripadnika Armije BiH neposredno prije nego što je na njihovu kuću ispalio tromblonski projektil.
Po navodima iz optužnice, u napadu na većinsko hrvatsko selo Doljane kojega su 28. srpnja 1993. izveli pripadnici 44. brdske brigade IV korpusa Armije BiH zajedno s lokalnim Bošnjacima, ubijen je 41 hrvatski civil i pripadnik Hrvatskoga vijeća obrane. U logor Muzej u Jablanici, kojim je upravljala Armija BiH, odvedeno je 185 hrvatskih mještana. (Hina)