Iran je izveo masovni napad na Izrael, tvrdeći da je to odmazda za navodni izraelski napad na iransko veleposlanstvo u Damasku. U subotu navečer lansirali su više od 300 bespilotnih letjelica i projektila prema Izraelu. Međutim, izraelski su saveznici bili uključeni u obaranje iranskih prijetnji iz zraka.
Posebno zanimljivo bilo je uključenje jordanskih zračnih snaga u pomoć. Jordan je otvorio svoj zračni prostor izraelskim i američkim zrakoplovima, čak i obarajući dronove koji su prekršili njegov zračni prostor. Ovo je iznenadilo mnoge jer Jordan nije uobičajeno uključen u takve sukobe, prenosi DW.
Pročitajte i ovo
Navodno tajno snimljeno
Plenković snimljen kako vrijeđa Penavu i Most? "Moja baba pokojna bi tako mogla biti gradonačelnica Vukovara... Most - to su bolesnici"
Osim vojne reakcije, postojala je i politička podrška Izraelu od strane nekih arapskih zemalja. To je bio znak da, unatoč prošlim nesuglasicama, arapske zemlje mogu surađivati s Izraelom u kriznim situacijama.
Napadi Irana također su okupili međunarodnu podršku Izraelu, uključujući ključne arapske države koje su kritizirale izraelsku ofenzivu u Gazi, ali su podržale izraelski vojni odgovor na iranske napade.
Kompleksnost Bliskog istoka
Jordan je, primjerice, bio vrlo kritičan prema izraelskoj vojnoj kampanji u Gazi. Jedna od pet osoba u Jordanu je palestinskog podrijetla, uključujući i kraljicu te zemlje, a u posljednjih nekoliko tjedana došlo je do sve agresivnijih prosvjeda protiv Izraela.
Pročitajte i ovo
Glas građana
Vjerujete li da se dobro dobrim vraća? Pogledajte kako ste glasali u Dnevniku Nove TV
U isto vrijeme, Jordan dijeli granicu s Izraelom i čuvar je džamije Al-Aqsa u Jeruzalemu, vrlo značajnog mjesta za muslimane, kršćane i Židove, i redovito surađuje s izraelskim vlastima.
Jordanske vlasti, koje također smatraju SAD važnim saveznikom, moraju uravnotežiti sve te suprotstavljene interese, svoju političku stabilnost i vlastitu samoobranu. Jordan je brzo rekao da se, pomažući Izraelu, zapravo branio.
"Neki objekti koji su sinoć ušli u naš zračni prostor presretnuti su jer su predstavljali prijetnju našim ljudima i naseljenim područjima", objavila je jordanska vlada u priopćenju.
Saudijska Arabija je još jedna zemlja koja je morala balansirati između vlastitih interesa, međunarodnih saveza i realpolitike istupima oko sukoba u Gazi.
Pročitajte i ovo
Izbori na pragu
Zašto se neće nadzirati sva biračka mjesta?
Bogata zaljevska država bila je spremna normalizirati odnose s Izraelom prije napada Hamasa, ali nakon što je Izrael pokrenuo svoju vojnu kampanju u Gazi ti su planovi stavljeni na čekanje.
Saudijska vlada pozdravila je pozive na prekid vatre u Gazi i kritizirala je ponašanje Izraela, ali upućeni redovito priznaju da su Saudijci privatno još uvijek zainteresirani za poboljšanje odnosa s Izraelom.
Iran kao nositelj revolucionalnog pokreta
Središnje bliskoistočne zemlje poput Iraka, Sirije i Libanona, čije je stanovništvo mješavina šijitskih i sunitskih muslimana uhvaćene su u središtu sukoba jer su i Iran i zaljevske države pokušale ondje izgraditi utjecaj.
Pročitajte i ovo
Sukob na Bliskom istoku
VIDEO/FOTO Klizi li svijet u novi rat? Izrael će odgovoriti Iranu: ''Imamo planove za obranu i napad''
Iran godinama gradi svoj ugled revolucionarne snage na Bliskom istoku. Skupine koje Iran podržava uključuju šijitske muslimanske organizacije. One ovise o iranskoj financijskoj, vojnoj, logističkoj podršci.
Jemenski pobunjenici hutisti, milicije poznate kao Snage narodne mobilizacije u Iraku i politička i vojna skupina Hezbollah u Libanonu članovi su saveza kojeg sponzorira Iran. Grupu Hamas također podržava Iran, ali je iznimka, jer su zapravo sunitski muslimani, zajedno s većinom Palestinaca.