Jemenska kriza koja je započela izbijanjem građanskog rata smatra se najgorom humanitarnom krizom sadašnjice. Humanitarna pomoć se blokira pa tako međunarodne organizacije ne mogu dostaviti pakete hrane i ostalih nužnih potrepština civilima.
Pročitajte i ovo
pala odluka
Roditelja zakopanih beba uskoro izlaze na slobodu: Sud prihvatio žalbu
Čekaonice su pune
Raste broj djece zaražene ovom bolesti, liječnici upozoravaju: "Ona je inače tipična za školsku dob, ali..."
U posljednjih nekoliko mjeseci došlo je do ponovne erupcije nasilja u Jemenu, osobito u gradu Hodeidahu koji je glavni strateški cilj zaraćenih strana. Rat se vodi između pro-saudijski orijentirane frakcije političara i pro-iranske grupacije Houthija.
U sukobu je poginulo najmanje 10.000 ljudi, no prave su žrtve civili. Smatra se da je jemenska glad najgora kriza tog tipa u posljendjih 100 godina. 14 milijuna ljudi ostavljeno je bez pomoći da izgladni na smrt, stoji u izvješćima UN-a, prenosi CNN.
"Djeca koja umiru na ovaj nain neizmjerno pate. Vitalne funkcija organa sporo im se usporavaju dok se na kraju potpuno ne ugase. Imunitet im je toliko loš da uhvate apsolutno svaku bakteriju i virus, mnogo ih umire od infekcija tog tipa. Neka djeca su preslaba čak i za plakanje", rekao je Tamer Kirolos, direktor Save the Children organizacija u Jemenu.
Očekuje se da će samo u 2018. 400.000 jemenske djece biti zahvaćeno glađu i na rubu izgladnjenja u Jemenu. 15.000 više no prošle godine.