"Imamo rat na drugoj strani granice, topništvo, avijacija, višecijevni raketni bacači, sve se to doslovno događa nekoliko kilometara od naše granice", rekao je ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov. Time je opravdao pojačanje sigurnosnih mjera na ruskoj granici s Ukrajinom te istaknuo kako imaju pravo donijeti takvu odluku ako se tiče sigurnosti zemlje.
Pročitajte i ovo
Prekinuta opskrba
VIDEO Opasna sabotaža Ukrajinaca: Pogledajte kako je diverzantska grupa zadala ozbiljan udarac Moskvi
E NE BUDE
SAD ne planira ovo oružje vratiti Ukrajini
Lavrov je rekao da je bilo mnogo prekogranične paljbe. "Ne mislimo da je to bilo namjerno. Vjerojatno je to posljedica lošeg gađanja ili loše obuke. Ali to se događa se. Imamo i žrtve i štete s ruske strane granice", rekao je.
Zapadne zemlje zabrinute su gomilanjem ruskih snaga uz ukrajinsku granicu, a neki analitičari smatraju da bi ruski predsjednik Vladimir Putin mogao isto načelo navodne zaštite govornika ruskog jezika, kakav je primijenio na Krimu i na istoku Ukrajine, mogao pokušati i u baltičkim zemljama s velikom ruskom manjinom, poput Estonije ili Latvije.
I dalje nema primirja između Rusije i Ukrajine
Zapovjednik snaga NATO-a, američki general Philip Breedlove rekao je da bi u tom slučaju Savez vojno odgovorio. "NATO nema planova intervenirati u Ukrajini jer ta zemlja nije članica Saveza, ali zemlje istočne Europe koje jesu u NATO-u trebaju se pripremati za moguću infiltraciju 'malih zelenih'", rekao je Breedlove u razgovoru za Die Welt, misleći na vojnike u odorama bez znakova kakvi su pripremili rusku aneksiju Krima.
"Kada bi se takav upad dogodio u članici NATO-a, to je članak 5. To zahtijeva vojni odgovor", naglasio je Breeedlove. Po tom članku Sjevernoatlantskog ugovora, napad na jednu članicu NATO-a smatra se napadom na sve. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook