Ovo su simptomi bolesti od koje je osam dana nakon zaraze preminula 27-godišnjakinja: Ne postoji cjepivo
Piše B.L.,
10. kolovoza 2023. @ 16:57
Nakon što je vijest o smrti Makedonke zaraženom bolešću krimsko-kongoanskom hemoragijskom groznicom proširila svijetom, istražili smo koje su specifičnosti tog virusa.
Imala je simptome slične gripi. Istražili smo kakva je bolest krimsko-kongoanska hemoragijska groznica (CCHF).
Stopa smrtnosti je 10 do 40 posto, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, a smrt nastupa u drugom tjednu bolesti. Ozdravljenje onih koji prežive općenito počinje deveti ili deseti dan.
Riječ je o bolesti za koju ne postoje cjepiva, a prenosi se ugrizom krpelja ili kontaktom sa zaraženom krvlju ili tkivom životinje tijekom i nakon klanja.
S čovjeka na čovjeka može se prenijeti krvlju, izlučevinama, organima ili drugim tjelesnim tekućinama zaražene osobe. Primjerice, u bolnicama se može pojaviti ako se nepravilno streilizira medicinska oprema ili se ponovno koristi kontaminirani pribor.
Duljina inkubacije ovisi o načinu zaraze. Ako je riječ o ubodu krpelja, inkubacija traje tri do devet dana, a u kontaktu s krvi ili tkivom obično traje pet do šest dana.
Prvi simptomi bolesti su iznenadna visoka temperatura, bol u mišićima, vrtoglavica, glavobolja, ukočenost, bolovi u očima, osjetljivost na svjetlo. Među ranim simptomima mogu se javiti i mučnina, povraćanje, proljev, grlobolja, nagle promjene raspoloženja.
Ostali klinički znakovi upućuju na ubrzan rad srca, povećane limfne čvorove, osip. Obično postoje dokazi o hepatitisu, teškim bolesnicima propadaju bubrezi, a jetra ili pluća zataje nakon petog dana.
Dijagnosticira se pomoću nekoliko različitih laboratorijskih pretraga, a liječi se općim liječenjem simptoma. Postoji i antivirusni lijek ribavirin.
CCHF je endemičan u Africi, na Balkanu, Bliskom istoku i u Aziji, u zemljama južno od 50. sjeverne paralele.
Makedonka koja je umrla od zaraze bila je u kontaktu s 67 osoba za kojima policija traga.