"U pogledu Sirije rekla sam prvi puta: vojni su nam napori potrebni no vojni napori neće donijeti rješenje. Trebamo politički proces no to još ne ide dobro", rekla je Angela Merkel za Deutschlandfunk. Dodala je i da će biti potrebno uključiti režim sirijskog predsjednika Bašara al-Asada.
Pročitajte i ovo
Nije mogao ništa učiniti
ČOVJEK KOJI JE IZGUBIO SVE 'More je progutalo moju ženu i sedmero djece'
Stabilnot i povjerenje
DAN 'D' Izbori o kojima ovisi mnogo toga na Balkanu
MOĆNE GLASINE Ovo od Putina nije sve. Za džihadiste najgore tek slijedi
"Za postizanje političkog rješenja trebaju predstavnici oporbe i onih koji trenutno vladaju u Damasku, kao i drugi da se postignu stvarni uspjesi, a i iznad svega saveznici tih strana."
Rekla je da bi Rusija, SAD, Saudijska Arabija i Iran mogli igrati važnu ulogu kao i Njemačka, Francuska i Britanija.
Cameron bi mogao tražiti potporu parlamenta za napade na Siriju
Britanski premijer David Cameron mogao bi zatražiti dozvolu britanskog parlamenta za sudjelovanje u vojnoj akciji protiv Islamske države u Siriji, objavio je u nedjelju Daily Telegraph.
Prema listu Cameron je kazao da su britanski udari u Siriji "vrlo mogući". Već je ranije britanski premijer kazao kako postoje snažni razlozi da se britanski zračni udari u Iraku prošire i na Siriju.
Cameron je doživio poraz u parlamentu kada je 2013. tražio da se odobri vojno djelovanje u Siriji. Stoga su britanski zračni udari ograničeni na položaje Islamske države u susjednom Iraku.
Prema listu Cameron vjeruje da rusko uključivanje u rat u Siriji ne bi trebalo predstavljati zapreku britanskim udarima na Islamsku državu u Siriji.
"Siguran sam da je jedna od najvećih prijetnji na koje moramo odgovoriti ta teroristička prijetnja", citira ga list uoči godišnje konferencije njegove vladajuće Konzervativne stranke u Manchesteru.
On je najavio da će osnažiti elitne britanske zračne snage SAS i nabaviti novih 20 dronova "Protector" za borbu s militantima Islamske dražve.
Cameron je rekao i da je odluka ruskog predsjednika Vladimira Putina da pokrene vojnu akciju u Siriji kao potporu sirijskom predsjedniku Bašaru al Asadu "strašna pogreška".
"Podržavaju krvnika Asada što je strašna pogreška za njih i za svijet. Zbog toga će regija biti još nestabilnija", kazao je Cameron za BBC prvog dana godišnje konvencije Konzervativne stranke u Manchesteru.
"Većina ruskih zračnih udara, koliko smo dosad vidjeli, bila je u dijelovima Sirije koji nisu pod kontrolom Islamske države nego pod kontrolom oponenata Asadova režima", kazao je Cameron.
Erdogan: Rusija je počinila tešku pogrešku u Siriji
Ruski zračni udari u Siriji su neprihvatljivi, rekao je u nedjelju turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan, ocjenjujući da je Moskva njima počinila "tešku pogrešku".
"Ruske akcije i kampanja bombardiranja u Siriji potpuno su neprihvatljivi za Tursku", rekao je Erdogan novinarima pred odlazak u posjet Bruxellesu.
"Na nesreću, Rusija čini tešku pogrešku", dodao je turski predsjednik u trenutku kada je Moskva objavila da je u posljednja 24 sata gađala 10 ciljeva Islamske države te najavila širenje svoje kampanje.
Te su akcije "zabrinjavajuće" i glede naših bilateralnih odnosa, dodao je Erdogan, predviđajući da će ruski udari u Siriji izolirati tu zemlju u regiji i neće donijeti ništa dobro.
Rusija i Turska na različitih su stranama kada se radi o Siriji još od početka sukoba 2011. Ankara traži odlazak predsjednika Bašara al-Asada koji ima potporu Moskve.
Turski je predsjednik naglasio da Rusija i Iran brane režim Bašara al Asada koji vodi "politiku državnog terorizma" u Siriji.
Erdogan bi sa svojim sugovornicima u Bruxellesu tijekom dvodnevnog posjeta trebao razgovarati o izbjegličkoj krizi i borbi protiv Islamske države u Siriji.
Rusko bombardiranja u Siriji moglo bi dovesti njezine zrakoplove do same granice Turske u kojoj se nalaze baze koje se koriste za američke i savezničke napade.
Jedna od tema mogla bi biti i tursko približavanje Uniji koje stoji na mrtvoj točki.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook