"To je prije svega priznanje Hrvatskoj za napredak u približavanju europskim integracijama i za njezinu regionalnu politiku", kazao je u telefonskom razgovoru veleposlanik Jevremović.
Pročitajte i ovo
Vijeće sigurnosti poručilo Srbiji
'Rasprava oko statusa Kosova mora biti okončana'
'Ne ide to tako'
Ahmadinedžad: 'Prijete sankcijama pa bi razgovarali'
"Ovaj uspjeh smatramo i uspjehom regije, našim zajedničkim uspjehom", rekao je Jevremović, ističući kako je Srbija dala svoj glas Hrvatskoj i podržavala njezinu kandidaturu u raznim fazama kampanje, što je, kako je rekao, dogovoreno na "najvišoj razini".
Ta je potpora, po njegovoj ocjeni, "jasan pokazatelj novih i dobrih odnosa koji se izgrađuju između Hrvatske i Srbije".
Također je odao priznanje Češkoj, hrvatskoj protukandidatkinji, za "gentlemansko" povlačenje kandidature.
Srbijanski diplomat istaknuo je posebno zadovoljstvo s uspjehom Hrvatske zbog stalne predstavnice RH pri UN-u Mirjane Mladineo, koja je, kako je rekao "vrijedno i savjesno radila" na pridobijanju podrške za kandidaturu.
Hrvatska ministrica vanjskih poslova i europskih integracija Kolinda Grabar Kitarović, kao i drugi članovi hrvatskog izaslanstva u New Yorku, stalni predstavnik Češke i diplomati iz drugih zemalja, također ističu ključni doprinos veleposlanice Mladineo za uspjeh hrvatske kandidature.
Na pitanje očekuje li da će pitanje Kosova i biti na dnevnom redu Vijeća sigurnosti i u 2008. godini, kada će u njemu biti i Hrvatska, veleposlanik Jevremović je kazao kako će Srbiji "koristiti savjeti Hrvatske" i njezino razumijevanje problema u regiji.
"Stav naše vlada je da se rješenje mora naći preko Vijeća sigurnosti i UN-a, to je za nas vitalno pitanje i od toga nećemo odstupiti", rekao je i dodao kako se nada da će sadašnji pregovarački proces pomoći da se postigne kompromisno rješenje u Vijeću sigurnosti UN.
Dvogodišnji mandat u Vijeću sigurnosti za Hrvatsku počinje s prvim danom 2008. godine, a za sada se ne zna sa sigurnošću kada će RH preuzeti jednomjesečno predsjedavanje Vijećem, što se utvrđuje abecednim redom.
U Stalnoj misiji RH pri UN-u za sada procijenjuju da bi Hrvatska trebala predsjedavati VS-om u drugoj polovici 2009.
godine.
'Izbor Hrvatske pridonijet će boljem razumijevanju regije u UN-u'
Srbijanski ministar vanjskih poslova Vuk Jeremić je izrazio nadu da će izbor Hrvatske za nestalnu članicu Vijeća sigurnosti doprinijeti boljem razumijevanju problema zapadnog Balkana u raspravama u tom tijelu UN-a.
"Nadam se da će izbor Hrvatske u Vijeće sigurnosti doprinijeti boljem razumijevanju problema vezanih za zapadni Balkan u tom tijelu", izjavio je Jeremić novinarima nakon sastanka s veleposlanicima Europske unije (EU) u Beogradu.
S nekim iz susjedstva lakše je uspostaviti dijalog u odnosu na druge dijelove svijeta i onda "kad nema potpunog razumijevanja po svim pitanjima", kazao je Jeremić nakon sastanka s veleposlanicima zemalja EU.
Od tih je veleposlanika političku podršku za hitno parafiranje
Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju Srbije i EU, kako bi se
"cijeli proces europske integracije zapadnog Balkana nesmetano nastavio".
"Prenio sam europskim veleposlanicima stav naše vlade da je puna suradnja s Haškim sudom apsolutni prioritet i da se nadamo da će se naša spremnost na potpunu suradnju odraziti i u izvještajima koji će biti podneseni do kraja ovog mjeseca", kazao je ministar Jeremić novinarima.
Odluku o eventualnom parafiranju SSP-a Europska će unija donijeti nakon posjeta haške tužiteljice Carle del Ponte Beogradu krajem mjeseca.
Uvjet za parafiranje, te potom i potpisivanje SSP-a, puna je suradnja Srbije s Haškim sudom, odnosno izručenje haških bjegunaca, prvenstveno Ratka Mladića, ali i Stojana Župljanina i Gorana Hadžića.