Pacijenti su dobili hipoglikemiju i napadaje, što su ozbiljne posljedice koje ukazuju na to da je proizvod sadržavao inzulin umjesto aktivnog sastojka Ozempica semaglutida, objavio je regulator BASG.
Austrijski istražitelji upozorili su u ponedjeljak da krivotvoreni lijek možda još cirkulira među građanima. Europska agencija za lijekove (EMA) prošli je tjedan upozorila da postoje injekcije s lažnim nazivom Ozempic.
Danski proizvođač lijeka, Novo Nordisk, upozorio je na povećanje ponude krivotvorenog Ozempica na internetu te njegova lijeka za mršavljenje Wegovy. Oba lijeka temelje se na semaglutidu.
Tvrtka, koja nastoji povećati proizvodnju kako bi uhvatila korak s ogromnom potražnjom, nije komentirala vijest iz Austrije. "Izgleda da taj manjak iskorištavaju kriminalne organizacije kako bi na tržište stavile krivotvorine Ozempica", priopćio je BASG.
Agencija nije objavila točan broj ljudi koji su oboljeli od krivotvorenog Ozempica ni koliko će dugotrajne biti posljedice za njihovo zdravlje.
Pročitajte i ovo
ANALIZA IVANA ODRČIĆA
Dolazi zima, hoćemo li se imati čime grijati? Najveći rizik leži u odlukama dviju država: "Tim činom cijene plina bi eksplodirale"
Organizacija koja vodi Europski sustav za provjeru lijekova, koja provodi digitalni nadzor lijekova koje izdaju farmaceuti, u utorak je potvrdila zaključak EMA-e da se krivotvoreni lijekovi ne mogu kupiti u maloprodajnim ljekarnama.
EMA i vlasti u Njemačkoj i Britaniji, uključujući tužitelje na jugozapadu Njemačke, istražuju slučaj krivotvorenih injekcija s njemačkim oznakama u originalnom pakiranju Ozempica koje je Njemačkoj prodao veletrgovac u Austriji, a koje su potom odande prodane dvojici veletrgovaca u Britaniji.