Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik obacio je mogućnost da vlasti ovoga entiteta odustanu od provedbe referenduma kojim osporavaju postojanje suda BiH i državnog odvjetništva, iako je međunarodna zajednica u toj zemlji vjerovala da bi moglo doći do zaokreta tijekom susreta tamošnjih političara s izvršnim direktorom za Europu i središnju Aziju u zajedničkoj službi vanjskih poslova EU Miroslavom Lajčakom.
Podijelite
'Referendum će biti proveden i njime se brane interesi naroda Republike Srpske i ustava, a međunarodne su prijetnje znak nemoći i arogancije onoga tko prijeti. Uostalom, imamo odgovor na moguću reakciju međunarodne zajednice', rekao je Dodik u Banjoj Luci ne precizirajući što bi vlasti RS poduzele.
Visoki međunarodni predstavnik u BiH Valentin Inzko uoči posjeta Banjoj Luci izrazio je nadu da bi Lajčak mogao odgovoriti vlasti RS od održavanja referenduma prijeteći istodobno poništavanjem referenduma i mogućim sankcijama.
'Ukoliko budu neke sankcije prema meni, ja protiv toga ne mogu. Ovdje sam samo da provodim ustav i volju građana i neću dopustiti da se uradi nešto na štetu RS', dodao je Dodik.
Po njegovim riječima, neozbljan je zahtjev da se poništi odluka parlamenta Republike Srpske o provedbi referenduma, a poručio je i da 'Skupština RS-a nije lovačko udruženje'.
Slovački diplomat na čelu vanjskopolitičkoga odjela EU-a za Europu i središnju Aziju Miroslav Lajčak pozvao je nakon susreta s Dodikom na dogovor i izbjegavanje mogućih sankcija. 'Vidim da postoji želja za rješavanjem pitanja funkcionalnosti nekih državnih institucija i o tome se može voditi razgovor, ali ne pod utimatumima i pod pritiskom', istaknuo je Lajčak.
Odbio je komentirati moguće sankcije protiv Republike Srpske i njezina čelništva, kazavši da to nije u njegovoj nadležnosti. 'Sankcije su nužno zlo i ima nešto što ih je izazvalo. EU želi da imamo dijalog i partnerski odnos i gledamo u budućnost', dodao je Lajčak.
On je i tijekom više odvojenih razgovora s političkim čelnicima u Banjoj Luci pozvao na što skoriju uspostavu državnog Vijeća ministara, što bi po njemu morao biti prvi cilj vlasti. Nakon razgovora s Lajčakom, i čelnici oporbenih stranaka istaknuli su da se protive eventualnoj intervenciji međunarodne zajednice protv održavanja referenduma u RS o državnome sudu i odvjetništvu.
Posjet Banjoj Luci idućeg tjedna najavio je američki i veleposlanik u BiH Patrick Moon. Parlament Republike Srpske imenovao je povjerenstvo za provedbu referenduma, u koje su uključene sve srpske političke stranke iz toga entiteta, a u njemu ne sudjeluju bošnjačke stranke SDP BiH i SDA. (Hina)