Prema CNN-ovu prosjeku nekoliko najvećih anketa objavljenom u utorak, u Sjevernoj Karolini je Obama povećao prednost pred bivšom prvom damom na 10 postotaka, s 51 posto glasova prema 41 posto za Clinton.
Pročitajte i ovo
SAD: Clinton pobjedila u Kentuckyu, Obama u Oregonu
Hillary Clinton nastavlja kampanju unatoč pritiscima
U Indiani, prema istom prosjeku anketa, senatorica Clinton dobija 48 posto glasova a Obama 44 posto, uz osam posto neodlučnih birača.
U Indiani su ankete sugerirale potpuno izjednačenu utrku sve do ponedjeljka kada je Clinton stekla četiri posto prednosti, dok je u Sjevernoj Karolini Obamina dvoznamenkasta prednost pala na osam posto, krajem prošloga tjedna da bi se u ponedjeljak opet povećala.
Uoči današnjih predizbora Obama je u vodstvu po broju delegata za konvenciju, osvojenih na dosadašnjim predizborima u više od 40 saveznih država. Obama ima 1.745 a Clinton 1.608 delegata, dok ih je za automatsku nominaciju potrebno 2.025, što zbog izjednačenosti utrke ne mogu postići ni Clinton ni Obama.
U Indiani se odlučuje o 72 delegata, a u Sjevernoj Karolini o 115, ukupno o 187 što je najveći broj delagata od preostalih nekoliko predizbora, koji završavaju 3. lipnja u Montani i Južnoj Dakoti.
Osim po broju osvojenih delegata, Obama vodi i ukupnom broju osvojenih glasova za oko 700.000, te po broju država koje je osvojio, ali zaostaje po broju tzv. superdelegata koji bi trebali imati odlučujuću ulogu na Nacionalnoj demokratskoj konvenciji u Denveru 25. kolovoza, pri određivanju kandidata koji će se 4. studenoga suprostaviti republikancu Johnu McCainu.
Iako posljednjih tjedana Obama smanjuje vodstvo Hillary Clinton po broju superdelegata, ona i dalje vodi s 269 prema 255.
Superdelegati su skupina od oko 800 čelnika i dužnosnika Demokratske stranke, koji nisu izabrani na predizborima i koji imaju jedna glas kao i izabrani delegati, ali se njihovom izboru na konvenciji obično prikloni većina od ukupno 4.050 delegata.
Glavna tema obiju kampanja u Indiani i Sjevernoj Karolini bila je gospodarska stagnacija i teškoće koje ona nosi građanima, posebno nezaposlenost koja je u obje te države iznad prosjeka u SAD-u.
U vrijeme rekordne cijene benzina u SAD od 95 centi po litri, posebna tema bio je i prijedlog ukidanja federalnog poreza na benzin tijekom ljetnih odmora, koji Clinton zagovara kao dobrodošlo rasterećenje kućnog proračuna građana, dok joj se Obama protivi kao beznačajnoj pomoći koja donosi pojefinjenje od 5 centi po litri ili uštedu od 25 dolara za cijelo ljeto, dok bi se na drugoj strani time ukinula kritično važna sredstva za održavanje prometnica.
Prvi rezultati predizbora očekuje se u 1 sat poslije ponoći u srijedu po srednjoeuropskom vremenu.