Australac Brenton Tarrant, koji je u ožujku pobio 50 ljudi i sve uživo prenio na Facebooku, optužen je za ukupno 89 kaznenih djela, od kojih 50 otpada na optužbe za ubojstva i 39 pokušaja ubojstva. To je najviše optužbi podignutih protiv jedne osobe u cijeloj pravosudnoj povijesti Novog Zelanda.
Pročitajte i ovo
u velečasnog dugi prsti
Bivši ravnatelj Sikstinske kapele pronevjerio novac, ukrao pozamašnu cifru
Primijetila jedan detalj
Napeto u Beogradu: Svjedočila dadilja dječaka ubojice, njegov otac burno je reagirao, a roditelji žrtava napustili su sudnicu
Prije no što se suđenje nastavi, Tarrant će morati proći temeljita psihološka testiranja kako bi se odlučilo je li ubrojiv.
Tih i miran, Tarrant pojavio se na velikom ekranu sudnice, gdje se mogla vidjeti i njegova mala čelija.
Galerija sudnice prilikom pojavljivanja Tarranta bila je krcata rodbinom ubijenih koji su nijemo zurili u ubojicu. Pročitana su i imena svih osoba koje je Tarrant ubio ili pokušao ubiti.
Krše mu se ljudska prava?
Tarrant je trenutačno smješten na odjel maksimalnog nadzora u zatvoru u Aucklandu, više od 1000 kilometara sjeverno od Christchurcha gdje se pucnjava odvila. Podnio je i službenu žalbu na svoj smještaj, tvrdeći da mu se zakidaju ljudska prava.
Za Tarranta (28) sumnja se da je bijeli supremacist, nakon napada prvo je bio optužen za samo jedno ubojstvo i nije se izjašnjavao o osjećaju krivnje. Njegov odvjetnik rekao je kako je njegov klijent nakon masakra „lucidan i svjestan situacije“.
Iako se sumnjalo da će se Tarrant sam zastupati i braniti na sudu, odlučeno je da će ga braniti dvojica odvjetnika, Jonathan Hudson i Shane Tait. Suđenje će biti jedan od najsloženijih slučajeva u povijesti pravosuđa Novog Zelanda.
Naoružani policajci i dalje čuvaju sudnicu, ali je postupak u petak bio otvoren za javnost pa su se tako pojavili neki članovi obitelji i prijatelji ubijenih.
Najgora pucnjava u povijesti
Podsjetimo, 15. ožujka Tarrant je upao u dvije džamije i ukupno ubio 50 vjernika koji su se tamo molili. Taj napad najgora je masovna pucnjava u povijesti Novog Zelanda, koja je odmah rezultirala mijenjanjem zakona o oružju te države.
Ovog tjedna predstavnici u parlamentu Novog Zelanda su i službeno predložili izmjene Zakona o oružju koje bi zabranile posjedovanje automatskog oružja, poluautomatske puške i jurišno oružje.
U petak poslijepodne po lokalnom vremenu džamije Al Noor i Linwood organizirat će molitve prvi puta nakon napada. Pojavit će se vođe muslimanske zajednice Novog Zelanda koji su već rekli kako se vjernici žele vratiti u svoje džamije i povratiti osjećaj normalnosti nakon nemilog događaja.
Tarrant će se vratiti u sudnicu 14. lipnja, piše The Guardian.