Odvjetnici u Bosni i Hercegovini stupili su u neku vrstu štrajka i zbog naknada koje im duguje Sud BiH odbijaju biti branitelji po službenoj dužnosti što može dovesti do kolapsa pravosudnog sustava, upozoravaju u petak lokalni mediji.
Sud BiH zadužen je za procesuiranje najtežih kaznenih djela poput ratnih zločina, organiziranog kriminala i korupcije, a odvjetnici koji tamo zastupaju optuženike po službenoj dužnosti od početka godine nisu dobili naknadu za posao kojega rade.
Razlog je to što je kasnilo usvajanje državnog proračuna iz kojega se izravno financiraju Sud i Tužiteljstvo BiH. Plaće sucima tog suda i drugim zaposlenicima redovito se isplaćuju.
Pročitajte i ovo
Brutalni obračun
Objavljeni detalji krvavog napada u poznatom hvarskom restoranu, policija prijavila čak 12 osoba: "Trebali su nas odmah zvati"
Odvjetničke komore Federacije BiH i Republike Srpske pozvale su svoje članove da od početka mjeseca prestanu prihvaćati pozive tog suda da počinitelje kaznenih djela brane po službenoj dužnosti.
Ovaj obvezujući poziv u praksi znači da bi počinitelji kaznenih djela, uključujući ona najteža, morali za dva ili tri dana nakon privođenja biti pušteni na slobodu jer neće biti moguće organizirati sudska ročišta na kojima bi im se odredio pritvor.
"Prilikom određivanja pritvora svaki osumnjičeni mora imati branitelja. Ako odvjetnici štrajkaju, on ne može imati branitelja i točno je da ga moraju pustiti na slobodu", pojasnio je predsjednik Izvršnog odbora Odvjetničke komore RS Darko Kremenović za banjolučke "Nezavisne novine".
Pročitajte i ovo
traga se za žrtvama
Podignuta kaznena prijava za ratni zločin: Komandant JNA izdao zapovijed za napad, zlostavljano i ubijeno 37 civila
Na slobodi bi se tako nenadano mogli naći i optuženici za neka kaznena djela kojima je ranije, primjerice, sud odredio šestomjesečni pritvor, a tužiteljstvo ga želi produžiti zbog opasnosti od bijega. No, ročište na kojemu bi se o tome odlučivalo također se ne može održati.
Odvjetničke komore dva entiteta čvrsto je ujedinila oduka da Sud BiH natjeraju da isplati postojeća dugovanja.
"(Komore) imaju jedinstveni stav da apsolutno nitko ne smije pristupiti ročištu jer čini težu povredu službene dužnosti, zbog čega može izgubiti licencu. Svaki odvjetnik će, između licence i kazne nekog suda, pa makar to bio i Sud BiH, birati da zadrži licencu", kazao je predsjednik Odvjetničke komore Tuzle Damir Alić.
Uz isplatu dosadašnjih dugova odvjetnici od države traže i povećanje naknada za sudjelovanje na ročištima po službenoj dužnosti odnosno usklađivanje sudskih tarifa s njihovim stvarnim troškovima.
Pročitajte i ovo
Borba protiv prekomjernog turizma
Uvode ogromne kazne za iznajmljivanje na crnom tržištu: Neki će morati platiti i 600.000 eura
Iz Ministarstva pravde BiH su za sarajevsko "Oslobođenje" pojasnili kako taj zahtjev smatraju opravdanim pa sada nastoje ishoditi potrebne suglasnosti, dok su iz Suda BiH ustvrdili kako pokušavaju nadoknaditi zaostatke i isplatiti sve naknade koje duguju no sve ovisi o tome kada će postati operativna sredstva iz proračuna za 2024. koji je usvojen tek sredinom srpnja.