Rad terasa i kafića na otvorenom dopustit će se u cijeloj državi, a u tri statističke regije s boljim rezultatom gosti će moći koristiti i unutarnje prostore ako su već cijepljeni s obje doze cjepiva protiv COVID-19 ili su bolest već preboljeli.
Pročitajte i ovo
Uvedene nove mjere
Kod susjeda kriza s koronom ne jenjava: Zabrinjava stanje u bolnicama, ali i postotak pozitivnih na broj testiranih
Loše stanje
Susjedi donijeli niz novih restriktivnih mjera: ''Stanje je alarmantno!''
Od ponedjeljka se dopušta i otvaranje objekata za smještaj turista, onih s do najviše deset soba, a otvaraju se i kampovi. U regijama koje su u boljoj, "žutoj" fazi epidemije, dopušta se da turistički objekti goste puste u najviše 30 soba bez obzira na to koliki kapacitet imaju.
Osim toga, ponovo se u cijeloj državi otvara i nastavni proces na fakultetima, po "hibridnom" modelu i uz protuepidemijska ograničenja, a otvaraju se i studentski domovi i glazbene škole, kazala je u četvrtak na konferenciji za novinare vladina glasnogovornica Maja Bratuša.
U Sloveniji je u posljednja 24 sata uz 17,5 posto pozitivnih testova potvrđeno 745 novih zaraza koronavirusom, što je pad dnevnih infekcija od 16 posto na tjednoj razini i za četvrtinu manje u odnosu na prethodni dan, pa se vlada odlučila za nove relaksacije mjera jer se epidemiološka situacija već duže vrijeme popravlja.
Bratuša je naglasila da je epidemiološka situacija "poticajna", ali da je u bolnicama još mnogo COVID pacijenata, premda su naznake da bi se broj hospitalizacija uskoro mogao početi smanjivati.
Ravnatelj nacionalnog Instituta za javno zdravlje (NIJZ) Milan Krek upozorio je, međutim, da je Slovenija još uvijek po broju novih zaraza, odnosno incidenciji u 14 dana, te po reprodukcijskom broju širenja zaraza lošija od europskog prosjeka, te da treba biti vrlo oprezan kako se sada pozitivan trend ne bi brzo pogoršao.
Treba razumjeti da smo još uvijek u teškom epidemijskom stanju, kazao je Krek te dodao da bi se stanje, ako se trendovi održe, moglo poboljšati toliko da broj dnevnih zaraza za dva mjeseca padne na manje od 300. Rekao je da su posebno opasni za sadašnje stanje novi sojevi koronavirusa.
U Sloveniji je u posljednja 24 sata s 4258 PCR testova potvrđeno 745 novih zaraza koronavirusom, a umrlo je 11 ljudi od posljedica COVID-a, objavila je slovenska vlada.
U bolnicama je po zadnjim podacima 620 COVID pacijenata, 11 manje nego dan ranije, a od toga je 154 težih slučajeva koji su na odjelima intenzivne njege.
Slovenski epidemiolozi vladi su preporučili promjenu strategije cijepljenja, prema kojoj bi se oni koji su već bili zaraženi, odnosno bolesni, pa su infekciju preboljeli, ubuduće cijepili samo jednom dozom.
Državni tajnik u ministarstvu zdravlja Franc Vindišar najavio je da će idući tjedan početi cijepljenje cjepivom Johnson&Johnson. Do sada je Slovenija dobila 7200 doza tog cjepiva, a uskoro očekuje još 12.000.
Terase otvara i Mađarska
Mađarska bi u subotu, zahvaljujući ubrzanom cijepljenju te u cilju daljnjeg pokretanja ekonomije, trebala otvoriti terase restorana i skratiti policijski sat, kazao je u četvrtak šef ureda premijera Viktora Orbana.
Gergely Gulyas rekao je da bi do petka protiv novog koronavirusa moglo biti cijepljeno 3,5 milijuna Mađara te da bi do početka sljedećeg tjedna taj broj mogao narasti na četiri milijuna, ili oko 40 posto od 10 milijuna stanovnika.
Po njegovim riječima, to bi moglo omogućiti dodatno ublažavanje mjera protiv pandemije, o čemu će javnost uskoro obavijestiti premijer Orban.
Mađarska je među predvodnicima u cijepljenju u Europskoj uniji, no tu je zemlju, kao i cijelu srednju Europu, treći val pandemije vrlo teško pogodio, sa stopom smrtnosti među najvećom u Europi.
Bolnice su još uvijek pune, no vrhunac trećeg vala dosegnuo je svoj maksimum i broj oboljelih pada.
Gulyas je kazao da će Mađarska sljedeći tjedan primiti dodatnih milijun doza cjepiva kineskog Sinopharma te također nove pošiljke Sputnjika V i Pfizera.
Mađarska je počela s ponovnim otvaranjem ekonomije početkom mjeseca, kada su otvorene trgovine, a restorani su mogli raditi hranu samo za van ili s dostavom.
Hoteli i dalje rade samo za poslovne goste, a nastava u školama odvija se na daljinu. U zemlji je do sada zabilježeno 760.967 slučajeva zaraze i 26.000 umrlih.
U BiH preminuo 81 zaraženi
Epidemiološka situacija s pandemijom koronavirusa u Bosni i Hercegovini u četvrtak je i dalje nepovoljna te je potvrđeno 1256 novih slučajeva zaraze, a preminula je 81 osoba kod koje je ranije dijagnosticiran COVID-19, izvijestili su entitetski zavodi za javno zdravstvo.
Broj novozaraženih približan je onom zabilježenom u srijedu, no broj umrlih nešto je veći. Od početka epidemije u BiH je do sada umrlo 8088 osoba.
Zdravstvene vlasti u BiH epidemiološku situaciju u zemlji i dalje ocjenjuju nepovoljnom pa upozoravaju na nužnost zadržavanja postojećih mjera ograničenja, tim prije jer masovnije cijepljenje opće populacije još nije počelo.
Vlada Federacije BiH odlučila je u četvrtak kako će noćni policijski sat u tom entitetu i dalje biti na snazi, no u Sarajevu, gdje se dnevni broj novozaraženih konstantno smanjuje, ponovo je dopušten rad ugostiteljskih objekata koji su do sada goste mogli posluživati samo na terasama.
Radno vrijeme ipak im je ograničeno do 20 sati kako bi se izbjegla noćna okupljanja.
Na razini države tjedni broj novozaraženih na 100 tisuća stanovnika nešto je veći od 188, no u Federaciji BiH stanje je nešto lošije pa tamo incidencija iznosi 205.
Prema posljednjim pokazateljima Kriznog stožera Federacije BiH u posljednjih sedam dana najveću incidenciju bilježe Hercegovačko-neretvanska, Zapadnohercegovačka i Posavska županija.