Kupovanje bilježnica, pribora i udžbenika znak je da kreće nova školska godina, a kupovanje s maskom na licu znak je da će biti potpuno drugačija.
Pročitajte i ovo
COVID pozitivni učenici
Od sutra tri škole u slavonskom gradu imaju nastavu na daljinu, strože mjere i za posjete domovima za starije
za ili protiv
Treba li ukinuti maske u školama? Glasajte u virtualnom Saboru
"Očekujem da ćemo se svi prilagoditi, vezano uz maske, vezano uz pridržavanje mjera, ako treba mjerit ćemo temperaturu, najbitnije je zdravlje, samo da se krene, da djeca ne zaostaju da nisu doma“, rekao je Igor, otac učenice.
Detaljne upute Ministarstva na 70 stranica kako organizirati nastavu i kako postupati u pojedinim situacijama još se čekaju. No oslanjat će se na preporuke stožera koje su već objavljene.
Pa će tako primjerice kod djece od prvog do četvrtog razreda najvažnija biti higijena i pojačano pranje ruku.
Stariji učenici više neće mijenjati učionicu ovisno o predmetu nego će ostati u jednoj, a izmjenjuju se učitelji.
Obavezan je razmak, a ako nema dovoljno prostora, učenici se dijele u dvije grupe. Dok su jedni u školi, drugi prate online.
Ravnateljica jedne zagrebačke škole kaže kako još čekaju upute o boravku gdje se inače djeca miješaju.
Oni nastavljaju rad u dvije smjene, a online nastava ostaje otvorena mogućnost.
"Ne možemo očekivati situaciju da nitko neće biti zaraze, onoga trenutka kada prva osoba bude zaražena, idemo na novi organizacijski koncept, a to znači i online nastavu. Moramo imati opciju A i opciju B“, kaže Ljiljana Klinger, OŠ Matija Gubec.
U tijeku su i tehničke pripreme.
"Na tri glavna ulaza smo stavili termokameru, tako da će detektirati one koji ulaze i imaju povišenu temperaturu. I ja mislim da ćemo osim svih mjera trebati poduzimati i mjere senzibiliziranja onih koji su zaraženi da ne bi bilo da se odrasli ili djeca osjećaju loše“, dodala je Klinger.
Kako je to kada virus uđe u obrazovnu instituciju, zna ravnateljica jednog zagrebačkog vrtića. Prije nekoliko mjeseci u samoizolaciji je završilo 120 djece i 50 djelatnika.
"Bili smo jako svjesni opasnosti koje su se tada pojavile i iz tog razloga nismo uopće napuštali mjeru koje su propisane i održavamo distancu između skupina. Ne djece, nego skupina. Skupine se ne miješaju“, kaže Snježana Vusić-Kodvanj, ravnateljica DV Jarun. Što najteže pada odgojiteljima koji sada uglavnom rade sami.
U Njemačkoj još nema konkretnih uputa
A u Njemačkoj gdje traju prosvjedi zbog koronavirusa, traju i pripreme za školu. Jedna mama kaže nam kako još uvijek nema konkretnih uputa, ali nam je rekla kako je to izgledalo prije ljeta.
"Podijeljeni su razredi u dvije grupe. Jedna je jedan tjedan bila u školi, jedna kod kuće. Učenici su u različitim intervalima dolazili u školu, prvi razred je dolazio u 8:00, drugi razred je dolazio 15 minuta kasnije. Kretanje kroz školu i po dvorištu moralo je biti pod maskama“, ispričala nam je Marija Mihalj, majka učenika u Njemačkoj.
Dakle, slično bi, po preporukama, trebale izgledati i škole u Hrvatskoj. A dođe li do zaraze, najvažnija će biti brza reakcija. Ako se znakovi pojave kada je dijete u školi, treba odmah pozvati roditelje, a učenika izolirati. U slučaju da oboli djelatnik škole, mora odmah otići kući.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr