U desetak se bazena u pulskom akvariju čuvaju jedine periske na Sredozemlju za koje sa 100 postotnom sigurnošću možemo reći da su zdrave.
Pročitajte i ovo
Strogo zaštićeno zakonom
Ukrajinka zgrozila: Na Jadranu učinili ono što se žestoko kažnjava, a ona se hvalila fotkama na društvenim mrežama
Stavili ih u kutije
Nevjerojatna fotografija: Kupači na našem otoku ulovljeni sa zaštićenim periskama, kazne idu do 25.000 eura
"One su ovdje od kraja siječnja, a mi se nadamo da će biti ovdje što kraće, da će stvoriti nekakav imunitet i da ćemo ih moći vratiti u more", rekla je Martina Benazić, biologinja mora.
Njih je, naime, 2016. godine počela uništavati smrtonosna zaraza u obliku parazita, koja im je ozbiljno zaprijetila izumiranjem.
"Možemo reći da će u najboljem slučaju oporavak periski u najbolju ruku biti spor, a u goroj varijanti do neke mjere obnova populacija čak je i upitna", rekao je Tomislav Šarić s Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilišta u Zadru.
Osobito težak će biti oporavak ako se potvrde sumnje da je parazit zahvatio i istarsko podmorje i Tršćanski zaljev, donedavno sigurne oaze.
"Primjetili smo djelomično većinu otvorenih periski. To bi moglo upućivati na potencijalni mortalitet", rekao je biolog Neven Iveša.
U Puli će ih tim znanstvenika pokušati i razmnožiti. Do sada je to uspjelo tek španjolskim kolegama, no samo do ličinačkog stadija od 20-ak dana.
"Tako da ćemo probati vrlo brzo napraviti jednu indukciju mrijest prije njihove prirodne mrijesti u moru pa ćemo onda znati nešto više. Sve je sada u nekom eksprimentalnom razvoju", rekla je Milena Mičić, direktorica Aquariuma Pula.
Pitanje je sada može li tih 300-tinjak periski u izolaciji sačuvati svoju vrstu.
Vijesti gledajte svakog dana na Novoj TV, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste vijesti? Pogledajte ih besplatno na novatv.hr