Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović na konferenciji za medije Nacionalnog stožera za civilnu zaštitu potvrdio je raniju izjavu premijera Andreja Plenkovića da Hrvatska već nekoliko tjedana radi na aplikaciji za praćenje kontakata građana.
Pročitajte i ovo
Cirkuliraju podvarijante
Hrvatska na udaru novog vala koronavirusa: Gdje je najviše zaraženih, kad će vrhunac i hoće li se vraćati COVID potvrde?
Umrle dvije osobe
Veći skok novih slučajeva zaraze koronavirusom zabilježen u još jednoj susjednoj zemlji
Predsjednik Uprave APIS IT-a Saša Bilić otkrio je sve detalje aplikacije na kojoj se radi već tjednima, a koja bi obavještavala kontakte oboljelih od Covida 19.
"Mi na ovome radimo veće nekoliko tjedana, prema preporukama kolega iz Europske komisije, razvijamo 'contact tracing' tehnologiju. Osnova svega je da je dobrovoljna, nema nametanja, nema praćenja ljudi, ne koristi se geo lociranje nego bluetooth između dva uređaja", objašnjava Bilić kako funkcionira.
"U planu je da aplikacija reagira i bilježi kontakt ako su osobe bliže 2 metra i u kontaktu duže od 20 minuta. Kada netko oboli, ako ta osoba dozvoli, njegovim kontaktima od 14 dana se pošalje anonimizirana poruka da su u bili u kontaktu, nema imenovanja", pojašnjava Bilić i dodaje da se sve temelji na pozitivni iskustvima Singapura i Južne Koreje s ciljem da tehnologija pomogne liječničkoj, epidemiološkoj struci da jednostavnije napravi sliku kontakata.
Bilić za N1 posebno naglašava kako nema nikakvog pospremanja podataka, kako su svi zapisi samo u pojedinom mobilnom uređaju i kako bi korištenje aplikacije bilo dio odgovornosti svakog od nas.
Dodaje kako su Google i Apple razvili sustav za Android i IOS te kako bi već sa sijedećim update-om svatko od nas mogao dobiti ovu opciju, na dobrovoljnoj bazi.
"Na to se naslanja mobilna aplikacija, gdje takvu aplikaciju neće moći registrirati bilo tko, u našem sustavu to će biti Ministarstvo zdravstva", kaže Bilić i ponavlja da ničije ime li prezime te broj telefona, neće nigdje ostati zapisan.
"Znači, osoba će, ako oboli, dobrovoljno pustiti info svima da su u zadnjih 14 dana bili u kontaktu i da se jave epidemiologu", kaže Bilić te naglašava da će aplikacije u zemljama biti interoperabilne što je bitno i zbog turističke sezone, te da bi sve trebalo zaživjeti za nekoliko tjedana.