Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Borba protiv virusa

Pregled po Europi: Provjerite koje zemlje pooštravaju mjere zbog pandemije, a koje ih ublažavaju i zašto

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Danska i Austrija u srijedu su postale zadnje zemlje koje su ublažile ograničenja uvedena zbog pandemije nakon sličnih poteza Britanije, Irske i Nizozemske, dok druge europske zemlje planiraju nove mjere u borbi protiv rekordnih brojeva zaraženih koronavirusom.

Europska regija u cjelini više ne čini polovicu ili više od polovice globalnih smrtnih slučajeva i infekcija prema podacima Reutersa o koronavirusu, ali brojevi su i dalje visoki, uz posebnu zabrinutost u zemljama s nižim stopama cijepljenih.

Njemačka, Poljska, Mađarska, Češka, Bugarska i Rumunjska u srijedu su izvijestile o rekordnom dnevnom broju zaraženih, a njemački se parlament priprema za raspravu o prijedlozima u kojima se zahtijeva ili snažno potiče stanovnike na cijepljenje.

Poljska će od četvrtka poslati starije učenike na nastavu na daljinu, a Švedska je rekla da će produžiti svoje trenutne mjere pandemije za još dva tjedna nakon što je vidjela da se varijanta omikron širi rekordnom brzinom.

Austrija, koja je uvela lockdown za necijepljene, rekla je da to više nije opravdano s obzirom na to da je sada manje ljudi u bolnici zbog koronavirusa, iako će necijepljenima i dalje biti zabranjen niz aktivnosti.

S više od deset milijuna novih slučajeva, infekcije u Europi porasle su 13 posto prošlog tjedna u usporedbi s prethodnim, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), pri čemu su Francuska, Italija i Njemačka zabilježile najveći broj. Međutim, tjedni smrtni slučajevi u regiji su se smanjili za pet posto.

Ublažavanje ograničenja

Danska sljedeći tjedan namjerava ukinuti sva preostala domaća ograničenja vezana uz koronavirus. Ako taj potez dobije odobrenje parlamenta, danski noćni klubovi moći će se ponovno otvoriti, dok će restoranima biti dopušteno posluživanje alkohola nakon 22 sata, a gosti neće morati predočiti potvrde o cijepljenju pri ulasku.

Ovi potezi uslijedili su nakon sličnih najava u Velikoj Britaniji, Irskoj i Nizozemskoj prošli tjedan. Među navedenim razlozima su pad broja slučajeva ispod dosegnutog vrhunca i manji broj hospitalizacija nego što se strahovalo.

Dok se broj zaraženih i hospitalizacija u Danskoj kretao oko rekordnih vrijednosti tijekom prošlog tjedna, vlasti kažu da više ne postoji korelacija između porasta infekcija i hospitalizacija.

Pročitajte i ovo Arijan Verbić - 1 NASTAVAK LIJEČENJA Omikron se među djecom sve brže širi: Riječki KBC za njih otvara poseban post COVID odjel

Pročitajte i ovo Testiranje u školama - 3 ukidanje samoizolacije Počinje masovno testiranje djece: Doznajemo detalje o postupku te tko će kontrolirati izmišljaju li roditelji

Osim toga, zdravstvene vlasti procjenjuju da je između 30-40 posto onih koji su trenutno u bolnici s pozitivnim testom na koronavirus tamo zbog drugih razloga, a ne koronavirusa. WHO je priopćio 12. siječnja da omikron uzrokuje blažu bolest od ranijih varijanti koronavirusa, ali da je ostao "opasan virus", posebice za necijepljene.

Istočna Europa ima neke od najnižih stopa cijepljenih na kontinentu, osobito Rumunjska i Bugarska, a krajem 2021. godine zabilježene su neke od najviših stopa smrtnosti povezanih s koronavirusom.

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene