Ministarstvo poljoprivrede u subotu 8. lipnja započelo je proljetnu kampanju oralne vakcinacije lisica na području Hrvatske. Cilj je polaganjem mamaca s cjepivom protiv bjesnoće spriječiti pojavu te bolesti u Hrvatskoj.
"Program oralne vakcinacije lisica od iznimnog je značaja za javnost jer je bjesnoća smrtonosna virusna zarazna bolest te se ovom mjerom znatno utječe na povećanje kvalitete zdravlja ljudi i životinja", ističu iz Ministarstva.
Mamci s cjepivom za lisice u obliku kolačića u potpunosti su neškodljivi za zdravlje drugih divljih i domaćih životinja, a polažu se pomoću zrakoplova. Više od milijun tih mamaca za lisice past će na tlo na području cijele zemlje.
Kolačić od hranjive smjese punjen je oslabljenim sojem virusa bjesnoće, a u sebi sadrži i antibiotik koji se doživotno odlaže u kostima i zubima lisica i on služi kao biljeg kako bi dokazali je li lisica pojela mamac.
Predviđeno vrijeme završetka proljetne akcije je najkasnije do 20. lipnja, ovisno o vremenskim prilikama.
Kolačići s cjepivom protiv bjesnoće
Foto:
Ministarstvo poljoprivrede
"Mamce koji se pronađu u prirodi ne smije se dirati niti micati! U slučaju da se mamac zatekne u dvorištu obiteljske kuće ili na javnoj površini, može se ukloniti u najbliži grm izvan dvorišta ili na rub šume, samo ako se može izbjeći izravan dodir kože s mamcem. Prilikom rukovanja s mamcima obvezno je nošenje zaštitnih rukavica. Neoštećeni mamac nije opasan za zdravlje ljudi, ali miris mamca može se prenijeti na kožu i smetati ljudima", objasnili su iz Ministarstva.
Pročitajte i ovo
Preokret u priči
Otkrivena laž o posljednjim minutama putnika u podmornici Titan: "To je napravljeno namjerno i tako da izgleda uvjerljivo"
Ako je vanjski omot mamca oštećen i tekućina je vidljiva, mamac više nije djelotvoran, te se takav mamac, obvezno noseći zaštitu na rukama, može odložiti u nepropusnu vrećicu i odnijeti najbližem veterinaru kako bi se pravilno uklonio.
U slučaju dodirivanja omota mamca treba dobro oprati ruke vodom i sapunom, a ako je tekućina cjepiva došla u dodir s kožom ili sluznicama, potrebno je odmah se obratiti liječniku.
Mamci nisu opasni za kućne ljubimce i nisu namijenjeni cijepljenju pasa i mačaka protiv bjesnoće. Stoga se psi i mačke koji dođu u dodir s mamcem ne smatraju cijepljenima protiv bjesnoće.