Del Ponte: Suradnja RH zadovoljava, no nadzor neka ostane
Piše HINA,
18. lipnja 2007. @ 19:32
Glavna tužiteljca Haškog suda (ICTY) u svom je posljednjem obraćanju Vijeću sigurnosti (UN), uoči odlaska s dužnosti u rujnu, ocijenila da je suradnja Hrvatske s Tužiteljstvom "općenito zadovoljavajuća" te preporučila da OESS nastavi pratiti suđenja za ratne zločine u Hrvatskoj.
Podijelite
- Razina suradnje Hrvatske je bila općenito zadovoljavajuća.
Trenutačno je moj ured s hrvatskim vlastima uspio riješiti određene probleme s kojima smo se sreli u pripremama za suđenje Anti Gotovini i suoptuženima, rekla je Del Ponte.
Del Ponte je kazala da polaže nadu u predanost hrvatske vlade da će djelotvorno i jasno riješavati sve probleme koji se pojave u suradnji u predraspravnoj i raspravnoj fazi tog postupka u budućnosti.
Ona je naglasila potrebu da OESS nastavi pratiti suđenja za ratne zločine pred nacionalnim pravosuđima, posebno spominjući Hrvatsku gdje se, kako je kazala, o tome raspravlja.
- Preporučam da OESS nastavi te aktivnosti u Zagrebu, rekla je Del Ponte.
Tužiteljica je pozdravila nedavna uhićenje Zdravka Tolimira i
Vlastimira Đorđevića i ustvrdila da postoji "opći napredak u suradnji Srbije" i predanost da se nastavi ta suradnja.
U svom je oproštajnom govoru u Vijeću sigurnosti Del Ponte naglasila neke od glavnih postignuća ICTY-a i upozorila na neke izazove koji stoje pred sudom i međunarodnim pravosuđem u cjelini. Istaknula je da je u njezina dva mandata uhićen 91 optuženik a samo četvorica su u bijegu i pozvala na njihovo uhićenje, posebice Ratka Mladića i Radovana Karadžića.
Istaknula je također da je ICTY u istim razdoblju u prvom stupnju osudio 59 osoba, a za 37 optuženih presude su potvrđene pred Žalbenim vijećem.
Naglasila je da samo 11 optuženika još čeka suđenje te kako su suci, tužitelji i tajništvo suda ostvarili izuzetne rezulatate u proteklom razdoblju, dajući veliki doprinos razvoju i praksi međunarodnog kaznenog prava i izvršenju pravde prema žrtvama ratova u bivšoj Jugoslaviji.
Predsjednik ICTY-a Fausto Pocar u svom je izvješću Vijeću sigurnosti među ostalim izrazio nadu da će se suđenje generalima Rahimu Ademiju i Mirku Norcu, koje je u ponedjeljak počelo pred Županijskim sudom u Zagrebu, "nakon određenih odgoda početka, odvijati brzo".
On je također pozvao na uhićenje Mladića, Karadžića i
preostale dvojice bjegunaca, ističući da bi u slučaju njihovog
uhićenja sva suđenje mogla završiti do kraja 2009. a žalbeni postupci do kraja 2010. kako traži strategija završetka rada suda.
Istaknuo je izvanredne napore koje osoblje ICTY-a ulaže u ispunjenje te strategije, uključujući sadašnjih sedam suđenja koji se odvijaju istodobno.