Izaslanstvo prosvjednika primio je i glavni tajnik toga suda Hans Holthuis.
Pročitajte i ovo
nepravomoćna presuda
Nožem brutalno ubio ženu (38) dok su joj djeca bila u kući: Vukovarac osuđen na 35 godina zatvora
Posmrtni ostaci sedam osoba
Posebno bolan trenutak bio je identificiranje oca i dva sina: "Zajedno su odvedeni i ubijeni"
Glavnom tajniku članovi izaslanstva uručili su apel Hrvatskoga žrtvoslovnog društva (HŽD) Haaškom sudu, pisma Vijeća za pravdu, mir i ekologiju Hrvatske franjevačke provincije i Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata grada Vukovara u kojima se upozorava na nepravednu presudu "vukovarskoj trojci", naveo je za Hinu Slavko Jurić, predsjednik vukovarske Koordinacije udruga.
U izaslanstvu su osim njega bili i predsjednik HŽD-a Zvonimir Šeparović, gvardijan vukovarski fra Zlatko Špehar te majke stradalih žrtava s Ovčare Jaka Škondro i Barica Spudić.
Po Jurićevim riječima glavni tajnik Haaškog suda nije želio
komentirati presudu Mili Mrkšiću, Vojislavu Šljivančaninu i Miroslavu Radiću, "ali se vidjelo da su ga ganula svjedočenja majki žrtava".
Ovim smo posjetom učinili malen, ali važan korak k ispravljanju nepravde koja je Hrvatskoj i ratnim stradalnicma te žrtvama Ovčare nanesena sramotnom presudom "vukovarskoj trojci", kazao je Jurić.
Kako je rekao Šeparović, "izaslanstvo je lijepo primljeno". Primili su darove i dokumentaciju koju smo im donijeli te im prenijeli poruku kako držimo da suđenja hrvatskim genaralima u Haagu treba prepustiti hrvatskim sudovima, rekao je Šeparović.
Ocijenio je kako je bitno da smo ispunili "našu građansku dužnost i pokazali nezadovoljstvo radom Haaškog suda bez namjere upletanja u njegov rad".
Gvardijan fra Zlatko Špehar je rekao kako je "misija, koja je počela presudom 'vukovarskoj trojci', danas doživjela vrhunac jer došli smo u bijelom i svjetlu te pokazali dostojanstvo hrvatskog naroda". Dodao je kako je glavnom tajniku Haaškog suda preneseno da su "u slučaju presude 'vukovarskoj trojci' mir i pravda teško povrijeđeni".
Od 13 sati pa do svršetka prijama kod glavnog tajnika Haaškog suda pred zgradom Haaškog suda trajali su mirni prosvjedi vukovarskih stradalnika koji su zapalili 264 lampiona u spomen na isto toliko žrtava odvedenih iz vukovarske Opće bolnice, od kojih je 200 ubijeno na Ovčari, a za preostalima se još traga.
Moleći Krunicu, majke i rodbina žrtava u rukama su držali fotografije žrtava s Ovčare što je izazvalo zapažen pozor novinara koji su pratili prosvjed u Haagu.
Put Haaga vukovarski stradalnici pošli su jutros s Ovčare, nedaleko od masovne grobnice iz koje je 1997. ekshumirano 200 žrtva srpske agresije na Vukovar.
One su ubijene 20. studenoga 1991., dva dana pošto su u Vukovar ušli pripadnici bivše JNA i srpskih paravojnih postrojba.
Prvostupanjsko vijeće Haaškog suda osudilo je potkraj rujna, zbog zločina počinjena na Ovčari 1991, bivše časnike JNA Milu Mrkšića na 20 godina i Veselina Šljivančanina na pet godina zatvora, a Miroslava Radića oslobodilo je optužbe.