Vlada je sa sjednice u četvrtak u saborsku proceduru uputila izmjene Zakona o socijalnoj skrbi na donošenje po hitnom postupku, kojima je, uz ostalo, predviđeno omogućavanje jednokratne novčane naknade i za posvojitelje djece, kao što to dobivaju roditelji za novorođeno dijete.
djelovanje analgetika
Otkriven novi učinak ibuprofena, evo na što utječe
DHMZ
Vraća se snijeg? Pogledajte temperature po gradovima
Dobro je znati
Od sutra važna promjena za vozače: Pripazite na ovo, jedna kategorija vozača mogla bi platiti kaznu
Nakon što su prošlog tjedna odbili amandman Mostova Ante Kujundžića na Zakon o rodiljnim i roditeljskim naknadama u kojem je tražio da se i posvojiteljima, kao i biološkim roditeljima, omogući jednokratna naknada za novorođenče, Vlada je najavila da ima drugo rješenje.
Ante Kujundžić
Foto:
Damjan Tadic/Cropix
U saborsku proceduru uputili su prijedlog izmjena Zakona o socijalnoj skrbi kojima se pravo priznaje i posvojitelju za potrebe posvojenog djeteta te se propisuje rok od šest mjeseci od dana zasnivanja posvojenja u kojem se može podnijeti zahtjev za ostvarivanje toga prava.
Jednokratna naknada iznosit će 1327 eura, a Vlada od Sabora traži donošenje tih izmjena po hitnom postupku.
Sjednica Vlade
Foto:
Tomislav Kristo/Cropix
Posvojitelji dosad nisu na to imali pravo s obzirom na to da su biološki roditelji u najvećem broju slučajeva iskoristili pravo jednokratne naknade za novorođeno dijete.
"Riječ je o itekako važnom zakonu kojim unaprjeđujemo položaj socijalno ugroženih kućanstava te čitav niz drugih materijalnih prava koja će poboljšati pravni i materijalni položaj korisnika socijalne skrbi", istaknuo je premijer Andrej Plenković.
Govoreći o priznavanju prava jednokratne naknade za posvojitelje, predsjednik Vlade istaknuo je kako su u eteru ostale kritike kao da Vlada ne čini dovoljno za posvojitelje, a oni smatraju da je obrnuto.
"Cijela naša politika usmjerena je i ka većim materijalnim pravima i kad je riječ o rodiljnim i roditeljskim dopustima i pravima i stvaranju preduvjeta za posvojitelje i želimo da se izmjene koje treba učiniti ne rade pod bilo kakvim političkim pritiscima ili kalkulacijama", istaknuo je.
Najavio je da će ministri demografije i socijalne skrbi uz odgovarajuću radnu skupinu dodatno razmotriti mogućnosti unaprjeđenja položaja posvojitelja i posvojene djece.
Djeca
Foto:
DNEVNIK.hr
Povećava se izračun iznosa zajamčene minimalne naknade u kućanstvima s djecom
Osim toga, resorno ministarstvo socijalne skrbi predlaže i povećanje osobnih faktora za izračun iznosa zajamčene minimalne naknade u kućanstvima s djecom za 25 posto s posebnim naglaskom na samohrane roditelje.
U slučajevima samohranog radno sposobnog roditelja osnovica se povećava sa 120 na 145 posto, samohranog roditelja potpuno nesposobnog za rad sa 135 na 160 posto, djeteta u obitelji sa 70 na 95 posto, za dijete u jednoroditeljskoj obitelji s 80 na 105 posto, za dijete samohranog roditelja s 90 na 115 posto, a za trudnice i rodilje šest mjeseci nakon poroda povećava se sa 120 na 145 posto.
Osnovica za izračun ZMN-a od 1. siječnja iznosi 160 eura. "U državnom proračunu za ovo povećanje, kao i povećanje osnovice s 1. siječnja već smo predvidjeli iznos od 30 milijuna eura", kazao je ministar Marin Piletić.
Nadalje, propisuje se iznimka od obveze prijave u evidenciju nezaposlenog djeteta s navršenih 15 godina života iako se više ne školuje, što je do sada bila zapreka za umanjenje zajamčene minimalne naknade, a djeci iz domova koji su korisnici naknade za redovito studiranje omogućuje se još dodatno i zajamčena minimalna naknada u iznosu od 50 posto.
Izmjenama ovog Zakona omogućava se i odobravanje određenih socijalnih usluga većem broju korisnika. Ublažavaju se, primjerice, uvjeti odobravanja socijalne usluge pomoć u kući većem broju starijih osoba jer je, ističe se, uz povećanje osnovice za izračun drugih naknada povećan i prihodovni prag za odobravanje usluge s 300 na 500 posto osnovice, tj. sa 199,08 eura na 375 eura.
Ministarstvo socijalne skrbi predlaže i produženje usluge psihosocijalnog savjetovanja sve dok za tim postoji potreba određenim kategorijama, kao što su žrtve nasilja u obitelji ili žrtvama rodno utemeljenog nasilja.
Sjednica Vlade
Foto:
Tomislav Kristo/Cropix
Izuzeci od obveze rada za opće dobro bez naknade
Dopunjuju se izuzeci od obveze rada za opće dobro bez naknade kako bi se korisnicima zajamčene minimalne naknade omogućilo korištenje naknade u punom iznosu kada se ne odazovu pozivu na rad za opće dobro bez naknade, a izuzeće će biti moguće zbog trenutnog zdravstvenog stanja, kao i u slučaju korisnika usluge socijalnog mentorstva.
Nova je to usluga, a na ovaj se način, pojašnjavaju iz Ministarstva, želi motivirati na njeno korištenje s ciljem brže integracije u društvo, primjerice bivših zatvorenika.
Još se mijenjaju način i visina naknade za rad članovima Povjerenstva koje odlučuje o pritužbama u sustavu socijalne skrbi. Na jasniji način se uređuje sudjelovanje u plaćanju socijalnih usluga, a od te obveze se izuzimaju djeca, općenitijim navođenjem vrsta obrazovanja stvara širi krug stručnih radnika koji mogu biti imenovani ravnateljima domova socijalne skrbi.
Olakšavaju se i uvjeti za zapošljavanje u djelatnosti socijalne skrbi na način da se skraćuje rok pripravničkog staža s godine dana na šest mjeseci i omogućava sklapanja ugovora na neodređeno vrijeme.
Pročitajte i ovo
Aktualne teme
Plenković se pohvalio dobrim vijestima
Pročitajte i ovo
Ubijen na današnji dan
Sin čovjeka koji nije mogao šutjeti prvi put pred kamerama: Njegova ispovijest je potresna
Pročitajte i ovo
Diskriminacija i kršenje Ustava
Kako se kažnjava siromaštvo u Hrvatskoj? ''Prisilom na rad koji se ne plaća''