Iz Ine su priopćili da se isporuka dogovorenih 42.000 prostornih metara plina po satu od njemačkog E.ON Ruhrgasa nastavlja do sljedećeg utorka u jutarnjim satima. 'Pored tih količina dogovoreno je dodatnih 40.000 prostornih metara plina po satu od kompanije Gaz de France SUEZ. Isporuka prirodnog plina od GDF SUEZ dogovorena je uz pomoć količina iz postojećeg portfelja mađarskog MOL-a. Isporuka tih količina također traje do sljedećeg utorka u jutarnjim satima', navodi se u priopćenju Sektora korporativnih komunikacija Ine.
Pročitajte i ovo
Više nego ranije
Objavljene nove cijene goriva i plina: Požurite napuniti spremnike
Drama u Njemačkoj
Napad u školi: Mladić plinom ozlijedio učenike i nastavnike, policija traga za njime
I mađarski MOL izvijestio je da su 'GDF SUEZ I MOL uspostavili zajednički sustav opskrbe kako bi podržali Hrvatsku za vrijeme trajanja plinske krize'. 'Hrvatska INA tako će dnevno primati 0,96 milijun prostornih metara plina posredstvom austrijskog plinskog čvorišta Baumgarten. Isporuka će početi sutra ujutro, a plin dostavlja GDF SUEZ uz potporu postojećeg portfelja MOL-a. Dogovorena isporuka trajat će tri dana', navodi se i u priopćenju MOL-a.
Uskoro energetska strategija koja predviđa plinofikaciju Hrvatske
Hrvatska će nastaviti interventan uvoz plina iz Njemačke prema dogovoru s E.ON Ruhrgasom, o čemu je jučer postignut dogovor u kojem sam i sam sudjelovao, istaknuo je predsjednik hrvatske Vlade Ivo Sanader danas u Varaždinu prilikom otvorenja nove tvornice Vindija Vivis.
Sanader je istaknuo kako se osim ovog dogovora i dalje radi na osiguranju dobave dodatnih količina plina iz drugih pravaca, a mnogo se očekuje i od sutrašnjeg sastanka u Moskvi između predstavnika Gazproma i svih zemalja koje imaju ugovor s tom tvrtkom oko dobave plina. Sastanak se održava na razini premijera, odnosno predstavnika Vlade, tako da će u Moskvu sigurno putovati potpredsjednik Vlade Damir Polančec, a tijekom dana dogovorit ćemo ostale članove delegacije. Očekujem da sastanak u Moskvi donese rješenje plinske krize, te da se počnu poštivati ugovori koje Gazprom ima s tvrtkama, pa tako i Inom, zaključio je Sanader.
>> Nastavljen interventni uvoz plina
Premijer je, podsjećajući da je u energetici jedan od ciljeva energetska neovisnost, najavio i skoro donošenje energetske strategije koja predviđa plinofikaciju Hrvatske. Taj projekt, kazao je, predviđa izgradnju nekoliko novih pravaca dobave plina poput interkonekcije s Mađarskom (plinovod Slavonski Brod-Donji Miholjac-Dravszerdahely), zatim priključenje na tzv. TAP plinovod (Trans-Adriatic Pipeline) kojim bi se plin dopremao iz Kaspijskog mora i Irana preko Albanije i Italije.
Također, tu je i plinovod koji bi preko Italije dopremao plin iz Alžira i Libije te izgradnja LNG terminala za koji je poznata lokacija, istaknuo je premijer Sanader u obraćanju gospodarstvenicima varaždinskog područja na svečanom programu povodom obilježavanja 50 godina rada i razvoja poslovnog sustava Vindija.