Više od milijun stabala diljem Hrvatske srušilo se kao kula od karata tijekom nevremena i nakon njega. "Veliko je područje i velika je šteta, ovakva sila vjetra nije zabilježena. Trenutno smo negdje na milijun i 400 tisuća kubika. Mi mjerimo u kubicima i ne možemo reći da je to konačna brojka jer svaki dan radimo dodatne procjene", objašnjava Mladen Slunjski iz Hrvatskih šuma.
Pročitajte i ovo
Izgladnjeli i prebijeni
VIDEO "Ovo je najgori slučaj zlostavljanja djece koji smo vidjeli!": Policija upala u stan i pronašla šestero izmučene djece, dvoje ih bilo u kavezu
Sva stabla koja su oštećena morat će biti uklonjena. "Mi ćemo pokušati raditi na uobičajeni način. Izvlačimo ih strojevima, no neka su stabla mehanički oštećena i mi ovako u žargonu kažemo da smo dobili čačkalice umjesto furnira", objašnjava Mladen.
Pročitajte i ovo
Nevrijeme u utorak
VIDEO Što je na snimci? Čitateljica snimila oluju pa podijelila na društvenim mrežama: "Prijateljica me pitala jesam li svjesna..."
Nešto drugačiju sudbinu imaju stabla u Zagrebu. Kristijan Hublin iz podružnica Zrinjevac objašnjava: "Izdvajamo granje posebno od debla, debla će ići za sječku, a grane će se koristiti za kompostanu." Prema prvim procjenama u Zagrebu je stradalo 3 do 4 tisuće stabala. Njih se odvaja na odlagališta u Jankomiru i Markuševcu. "Ovdje je cirka 200 tona s tim da je do sada prikupljeno negdje oko 760 tona drvne mase", opisuje Kristijan.
Pročitajte i ovo
Hitne službe na terenu
VIDEO Dramatična snimka iz New Yorka: Kran se zapalio pa udario u zgradu, dio pao na ulicu
Na terenu je oko 250 radnika, ali ako se pita neke građane, to je premalo s obzirom na prepreke koje predstavljaju.
Sanacija i sadnja novog drveća u Zagrebu može se očekivati u roku od 6 do 8 mjeseci.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.