Drugi dan Ultra Europe 2023 - 4Foto: Tom Dubravec/Cropix
U splitskoj policiji su naglasili kako se nakon završetka festivala Ultra Europe još jednom potvrdilo "da su Split i Splitsko dalmatinska županija sigurne, a samim time i poželjne turističke destinacije". Dodaju i kako je oko 100 000 tisuća posjetitelja u protekla tri dana moglo opušteno uživati.
260 policijskih službenika bilo je zaduženo za održavanje i provedbu mjera sigurnosti za vrijeme održavanja festivala Ultra Europe u Splitu.
U protekla tri dana nisu zabilježena složenija ili naročito teška kaznena djela na štetu posjetitelja, a rad na terenu rezultirao je brzim pronalaskom počinitelja u slučaju serije krađa trganjem lančića, karakterističnih za slična okupljanja diljem svijeta, izvijestila je policija.
Broj posjetitelja svake večeri prelazio je 30 tisuća, a evidentiran je tek relativno mali broj kaznenih dijela krađe lančića i mobitela dok su tri slučaja otkriveni i kazneno prijavljeni preprodavači droge.
Kod jednog 21-godišnjaka pronađeno je 1430 grama marihuane, a kod 33-godišnjakinje 228,34 grama amfetamina i 20,44 grama marihuane. U Zračnoj luci Split uhićena su i dva državljanina Velike Britanije kod kojih je pronađeno 6,8 grama kokaina, 13,1 grama ketamina, 23,8 grama kokaina, 15,2 grama MDMA, 100 komada tableta ecstasy te 14,8 grama halucinogenih gljiva pakiranih u 30 kapsula.
Na terenu su tijekom tri dana policajci u preprodaji droge spriječili još devet osoba, a od njih je ukupno oduzeto:
721 tableta amfetamina tzv "ecstasy"
1215,4 grama kokaina
35 grama amfetamina tzv "speed",
130 grama droge konoplje,
16,8 grama kokaina
4,5 grama droge MDMA,
4,6 hašiš
22 grama halucinogenih gljiva tzv. psilocibinske gljive
3 stabljike droge konoplje
tri posude s podlogom za rast u kojima se nalaze psilocibilne gljive i spore
digitalna vaga za precizno mjerenje s tragovima amfetamina
Krađa lančića
Nakon dojave o krađi lančića na mjestu održavanja festivala, policija je iste večeri uhitila četiri državljanina Italije, za koje se sumnja da su otrgnuli lančić s vrata deset osoba. Kod njih je u plastičnim vrećicama pronađen dio otuđenih lančića te su uz kaznenu prijavu predani pritvorskom nadzorniku.
Privedene osobe
Privedeno je ukupno 264 osoba (85 hrvatskih i 178 stranih državljana) većinom zbog prekršaja iz Zakona o suzbijanju zlouporabe droga. Tijekom trajanja okupljanja naplaćeno je 171.000,00 € novčanih kazni.