Ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek izjavila je da je festival elektroničke glazbe Ultra Europe u Splitu organiziran na najvišoj svjetskoj razini i postao je hrvatski brend prepoznatljiv u svijetu.
"Ultra je superprofesionalno organiziran festival na najvišoj svjetskoj razini i svaki grad i država trebali bi biti ponosni na one koji su u stanju dovesti takav događaj", rekla je ministrica Obuljen Koržinek novinarima u nedjelju kasno navečer prigodom posjeta tom festivalu.
Po njezinim riječima, interes za Split i Hrvatsku koji raste u svijetu povezan je i s festivalom Ultra, koji promovira Hrvatske tako što na njega dolaze gosti iz cijelog svijeta.
Dodala je da na Ultru pretežito dolaze mladi dobre platežne moći, ''a to je dobro za Hrvatsku jer će mnogi od njih, kad vide ljepote Hrvatske, dolaziti u našu zemlju i mimo festivala Ultra''.
''Ovaj je festival po svemu poseban, to je spektakl na koji se dolazi ciljano'', kazala je ministrica, koja se na svoj dolazak na Ultru osvrnula i na Twitteru: "Ako možemo pretrčati Pelješki most, Andro Krstulović Opara i ja možemo izdržati i jednu večer Ultre!"
Budući da iduće godine ističe dosadašnji ugovor o održavanju Ultre u Splitu, ministrica se nada da će se festival održavati u Splitu i nakon sljedeće godine.
''Bila bi velika šteta da se ovaj festival ne nastavi održavati u Splitu'', poručila je.
Pregovori za nastavak Ultre u Splitu
Glavni organizator Ultre Joe Bašić najavio je kako će pregovarati s mjerodavnim tijelima u Hrvatskoj o novom petogodišnjem ugovoru za održavanje Ultre u Splitu i nakon 2024. godine.
''Rezultati pokazuju kako ima smisla zadržati Ultru u Splitu jer, prema najnovijim podacima, za vrijeme Ultre u Splitu i Hrvatskoj potroši se oko 200 milijuna eura'', kazao je Bašić. Istaknuo je da je na splitskom području u povodu ovogodišnje Ultre ostvareno 350.000 noćenja.
''Na Ultru u Split dolaze gosti iz 140 zemalja i to je svjetski megadogađaj koji bi trebalo zadržati u Splitu'', poručio je Bašić.