Nakon što je dječak s posebnim potrebama umro u Centru za rehabilitaciju Rijeka, iz Saveza udruga za autizam Hrvatske (SUZAH) u četvrtak su pozvali Ministarstvo zdravstva da "pod hitno" otvori centre za krizna stanja, a Ministarstvo socijalne skrbi da zaposli više stručnjaka.
Također su izrazili duboko žaljenje i suosjećanje s obitelji umrlog dječaka te istaknuli da je to potreslo cijelu zajednicu osoba s invaliditetom, a pogotovo se, kažu, odrazilo na osobe s autizmom i roditelje okupljene oko riječke udruge, članice Udruge za skrb o autističnim osobama Rijeka, koja je godinama predano razvijala partnerski odnos s Centrom za rehabilitaciju Rijeka.
Podsjetili su i da SUZAH kontinuirano apelira na unapređenje uvjeta, stručne podrške i resursa u institucijama koje skrbe o ranjivim skupinama, uključujući osobe s autizmom.
"Ovaj slučaj pokazuje koliko su potrebni povećanje broja osoblja i specijaliziranih stručnjaka u institucijama, suvremeni protokoli i redovita edukacija osoblja kako bi se spriječile situacije koje mogu imati fatalne posljedice", istaknuli su.
Niz prepreka
Kažu i da je, prema istraživanjima koje je SUZAH proveo, jasno da mnoge osobe s autizmom i njihove obitelji nailaze na niz sustavnih prepreka - od nepostojanja sveobuhvatne zdravstvene skrbi i rane intervencije do nedostatka specijaliziranih usluga za odrasle osobe s autizmom.
"Nedovoljna prisutnost stručnih kadrova i visok stupanj promjene osoblja, koji također pogađaju i ustanove poput Centra za rehabilitaciju, povećavaju rizik i smanjuju kvalitetu skrbi za osobe kojima je potrebna trajna i cjelovita podrška", rekli su iz SUZAH-a.
Što radi Ministarstvo?
Stoga su pozvali Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike da hitno preispita stanje u sustavu socijalne skrbi i uloži dodatne napore u jačanje institucija za rehabilitaciju zapošljavanjem većeg broja potrebnog stručnog kadra te uvođenjem sustava osiguranja kvalitete. "Tražimo jasne korake kako bi se postigla promjena koja će spriječiti ovakve tragedije", istaknuli su.
Također, pozvali su Ministarstvo zdravstva da "pod hitno" krene u otvaranje centara za krizna stanja, koji su goruća potreba za takve slučajeve gdje je a priori potreban i stručni tim i liječnički nadzor kako bi se djetetu pomoglo u prevladavanju poteškoća.
Podsjetili su da je u Hrvatskoj postojao Centar za dijagnostiku i krizna stanja autizma pri tadašnjoj Psihijatrijskoj bolnici Jankomir, koji je 1995. ukinut.
Pročitajte i ovo
Istraživanje
Ozbiljno upozorenje: "Vrlo je jasno da to što oni prodaju nije zdravo"
Pročitajte i ovo
Kazneni progon
Što će biti s Trumpovim kaznenim postupcima? Razotkriven plan njegovih odvjetnika
Pročitajte i ovo
DJECA SU UKRAS SVIJETA
Svjetska zdravstvena organizacija upozorava da troje od petero djece svakodnevno trpi nasilje