Iz velike tvrtke u Velikoj Britaniji koja se bavi energetikom došli su u Slatinu da bi još više širili svoje poslovanje. Već su završili prvu fazu bušenja koja pokazuje da ondje postoje velike količine geotermalne vode. Sljedeća faza bit će bušenje i to još četiri kilometra dublje, a onda će graditi veliku geotermalnu elektranu. Mještanima Slatine to puno znači.
"Sve što se proizvede i što bude izgrađeno u Slatini će biti na dobrobit građana. Tako da, hoće li to engleska firma graditi ili će graditi Kinezi, ali sve ostaje u Slatini i za našu djecu koja će tu nastaviti živjeti", rekao je stanovnik Slatine Robert Turkalj.
Pročitajte i ovo
Rodna neravnopravnost
Noćni marševi diljem Hrvatske, stigla i Severina: "Vrijedimo manje, vrijeđaju nas i tuku i nemamo izbora"
U gradskom poglavarstvu pozdravljaju ovaj projekt jer znaju da će im to značiti jeftiniju i ekološki čistu električnu energiju. Sastanak s investitorima već je dogovoren.
"Svaki investitor nam je dobrodošao i svako radno mjesto je jako dobro, a u budućnosti smo kao Grad Slatina zainteresirani za toplinsko grijanje", pojasnio je Ilija Nikolić, zamjenik gradonačelnika.
Pročitajte i ovo
Borba za novi mandat
Ovo su mogući datumi za održavanje izbora: "Ne bi nam bilo drago da to bude na pravoslavni Uskrs"
Na svojim internetskim stranicama, Britanci su najavili da bi bušenje trebalo početi za šest mjeseci. Njime će se dodatno uvjerili da izvori geotermalne vode tamo uistinu i postoje jer ulog je velik – bušenje i elektrana koštaju oko 50 milijuna eura.
No, vjeruju u velik potencijal takozvanog Panonskog bazena, u postojanje izvora geotermalne vode, te da će iz cijevi u Slatini krenuti topla vodena para koja, procjenjuju, znači financijsku dobit od 14 milijuna eura godišnje.
Velik je novac već uložen, tako da ovaj projekt neće biti izmišljanje – tople vode.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr