Kosor je rekla da trenutno studira 20 djevojaka i mladića pripadnika te manjine, od kojih 11 prima stipendiju. Izvješćujući ih o mjerama koje Vlada poduzima kako bi se što više pripadnika te manjine uključilo u obrazovni sustav, naglasila je da svi mladi Romi koji žele ići u srednju školu i koji žele studirati imaju mogućnost dobiti stipendiju. Srednjoškolsku stipendiju prima 265 učenika i učenica. Iznijela je podatak da je u osnovnim školama 3940 učenika i učenica romske nacionalne manjine, a u dječjim vrtićima je 810 djece.
Što se tiče zapošljavanja, Hrvatski zavod za zapošljavanje sufinancirao je zapošljavanje 223 osobe romske nacionalne manjine, a u javnim radovima zaposleno ih je 203, rekla je Kosor.
Kosor se osvrnula i na poboljšanje uvjeta stanovanja i istaknula da je jedan od najvažnijih planova završetak uređenja naselja. Rekla je kako je u 12 od 14 županija u kojima žive Romi to pitanje riješeno u smislu da su doneseni svi potrebni dokumenti. Izrađeni su prostorni planovi, a u dvije županije izrada je pri kraju.
U razgovoru je predložila da se na sjednice Povjerenstva za praćenje provedbe Nacionalnog programa za Rome pozivaju studenti i studentice, a dogovoreno je da se u idućih mjesec dana održi tematska sjednica o problemima mladih romske nacionalne manjine. Kosor ih je pozvala da svojim prijedlozima i sugestijama pridonesu radu Povjerenstva.
Studenti i studentice su na današnjem susretu u zgradi Vlade izrazili zadovoljstvo naporima koje Vlada ulaže kako bi se što veći broj pripadnika romske nacionalne manjine uključio u obrazovni sustav. Iznijeli su svoja pozitivna iskustva studiranja i svoje želje da pomognu svojem narodu.