Pet sindikalnih središnjica organiziralo je prosvjed pod geslom "Zajedno za veće plaće", poručivši Vladi i poslodavcima da traže Hrvatsku u kojoj se od vlastitog rada može dostojno živjeti.
Pročitajte i ovo
Na Trgu bana Jelačića
Zagreb: Padale staklene ploče s nebodera na Trgu bana Jelačića
Obilježen Dan kravate
Satnija iz 17. stoljeća podsjetila na početke kravate
"Hoćemo Hrvatsku socijalne pravde", "Tražimo ZERP - zaštitu elementarnih radničkih prava" i "Nećemo Hrvatsku jeftine radne snage", neke su od poruka sindikalnih čelnika koje su okupljeni burno pozdravili.
Danas tražimo promjenu politike, a slijedeći puta ćemo tražiti promjenu vlasti, istaknula je predsjednica Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) Ana Knežević.
Premijer Ivo Sanader jučer je u "Viktoru Lencu" nazočio završetku stečaja, a danas u Petrokemiji dijeli dionice radnicima, tako da se već vide prvi rezultati našeg prosvjeda, rekla je Ana Knežević.
Ovo okupljanje desetina tisuća sindikalaca iz svih hrvatskih krajeva tek je uvertira, a ako se ništa ne promijeni idući put bit će nas više, upozorili su sindikalci.
Trg bana Jelačića odsad bi se trebao zvati Trgom hrvatskih nezadovoljnika, istaknuo je predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata (NHS) Krešimir Sever poručivši političkoj eliti i poslodavcima: "Pogledajte koliko nezadovoljnih ima, a bit će nas još više".
Predsjednik NHS-a pritom je podsjetio da je Vlada zabranila prosvjede na Trgu sv. Marka, ali je vlastitu odluku prošle subote ignorirala ugostivši tamo američkog predsjednika Georgea Busha.
Ne treba nam više Markov trg jer je ionako premali da bi na njega stali svi nezadovoljni radnici, umirovljenici, nezaposleni i ostali koji se ne mogu sami za sebe brinuti, kazao je Sever.
Postoje dvije Hrvatske, duboko podijeljene između dvije kaste - malobrojne bogate i mnogobrojne siromašne. To nije Hrvatska kakvu smo sanjali i za koju su ljudi ginuli i stradavali, naglasio je Sever.
Prosvjednici su glasnim pljeskom i zvižducima podržali poruke upućene s pozornice u dnu Jelačićeva trga, a s posebnim odobravanjem popratili dosjetke poput one da "cijene u Hrvatskoj skaču više od Blanke Vlašić".
Dopredsjednica SSSH-a Spomenka Avberšek upozorila je na korupciju i sve skuplje zdravstvene usluge, te je optužila jednog od čelnika vladajuće stranke Andriju Hebranga da "pokušava javno zdravstvo pretvoriti u privatno".
Predsjednik Hrvatske udruge sindikata Ozren Matijašević upozorio je da za zločine u pretvorbi još nitko nije odgovarao, a zločinci nisu u zatvorima već su "viđeni članovi društva".
Od Vlade tražimo da počne rješavati probleme, kako ih ne bi trebali rješavati radnici na ulici, poručio je dopredsjednik Matice hrvatskih sindikata javnih i državnih službi Vilim Ribić.
Hrvatske sindikalce poduprli su čelnici europskih sindikalnih udruga, Ronald Janssen iz Europske konfederacije sindikata i Werner Thuma iz Europske federacije umirovljenih i starijih osoba.
Deseci miljuna europskih radnika suočeni su s padom standarda i, poput vas, traže više i pravednije plaće, poručili su europski sindikalci izrazivši solidarnost s hrvatskim kolegama.
Na prosvjedu su također sudjelovala izaslanstva sindikata iz Poljske, Slovenije, Austrije, Mađarske, BiH, Srbije i Crne Gore.
Nakon završetka prosvjeda, koji je na središnjem zagrebačkom trgu trajao od podneva do iza 14 sati, povorka prosvjednika koji su doputovali u Zagreb otišla je na Zagrebački velesajam, gdje su ih čekali autobusi za povratak kući.
Tijekom prosvjeda Jelačićev trg i okolne ulice bili su zatvoreni za promet.