Saborski zastupnici MOST-a u nacrtu novog prijedloga Zakona o toplinarstvu žele ukidanje obveze ugradnje razdjelnika kao i kaznenih odredbi koje se na to odnose.
Pročitajte i ovo
Sigurnost na prvome mjestu
Počela je sezona grijanja: Stručnjaci upozoravaju na što valja obratiti pozornost
Ugradnja još uvijek obavezna
Sezona grijanja u punom jeku, a problemi još nisu riješeni: Stanovima s razdjelnicima padaju i temperatura, i cijena
"To radimo kako bi građani na razini jedne zgrade mogli odlučiti žele li ugraditi razdjelnike ili se žele vratiti na stari obračun po kvadratu", rekao je Ante Čitkotić iz MOST-a.
A da je to moguće, dokaz su stanari iz zagrebačke Zorkovačke ulice. Nakon puno proučavanja, ipak su odustali od naplate po modelu razdjelnika. Svoju potrošnju plaćaju po kvadraturi.
"Mi smo se riješili razdjelnika na način da više ne obračunavamo prema njima. Mi ih imamo ugrađene da bismo zadovoljili zakon koji kaže da se razdjelnici trebaju ugraditi. Međutim, obračun ne ide prema njima", rekao je predstavnik stanara Ivica Oršalić.
Oko neisplativosti razdjelnika slažu se i zastupnici i potrošači
Svi koji se vrate na obračun po kvadratu, još jednom su na gubitku zbog novca koji su uložili prilikom ugradnje razdjelnika. Taj će novac, ističu u udruzi potrošača, moći dobiti jedino privatnim tužbama.
"Razdjelnici nisu nikakvo sredstvo uštede. Ne štede nego, naprotiv, oni su paraziti koji izvlače novce iz džepova potrošača i građana", rekla je Ljiljana Mrkonjić iz Udruge za zaštitu potrošača 'Razdjelnici topline'.
Da su razdjelnici neisplativi tvrdi i Čikotić. "Studija ekonomske isplativosti nedvojbeno je dokazala da razdjelnici nisu ekonomski isplativi te samim time, i po europskoj komisiji i direktivi, nisu obvezni", rekao je.
Božo Petrov ponudi rješenje
Za sve nezadovoljne, predsjednik MOST-a Božo Petrov nudi rješenje u tri koraka.
"Prvi korak je da skupe unutar svoje zgrade 51 posto potpisa od ljudi koji žele izmjenu obračuna po starom modelu, to jest po broju kvadratnih metara. Drugi korak je da raskinu ugovor sa tvrtkama koje su im radile obračun na mjesečnoj bazi. Treći korak je da odu u HEP toplinarstvo i tamo zatraže novi ugovor i to po modelu broja kvadratnih metara", objasnio je Petrov.
A to bi moglo zatražiti oko 170 tisuća kućanstava nezadovoljnih razdjelnicima, koji ne štede i ne griju. Ipak, gostujući nedavno u Dnevniku Nove TV, ministar Ćorić rekao je kako se od razdjelnika ne odustaje.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr