Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Nema mira

Tranzitni centri - nova jabuka razdora unutar stranaka njemačke vlade?

Angela Merkel (Foto: AFP)
Angela Merkel (Foto: AFP) Foto: Afp
Dan nakon sinoćnjeg dogovora stranaka demokršćanske Unije CDU/CSU o izbjegličkoj politici, treća stranka njemačke vladajuće koalicije, Socijaldemokratska stranka Njemačke (SPD), najavila je u utorak svoj otpor konceptu tzv. tranzitnih centara u koje bi bile smještane izbjeglice i tražitelji azila koji su već registrirani u nekoj od zemalja Europske unije.

„Jasno stajalište SPD-a još od koalicijskih pregovora je taj da odbijamo tranzitne centre“, rekao je predsjednik SPD-ove mladeži i jedan od najvećih protivnika ulaska SPD-a u koaliciju s Unijom CDU/CSU Kevin Kuehnert za agenciju dpa.

Tranzitni centri su bili jedna od najspornijih točaka
u koalicijskim pregovorima između Unije CDU/CSU i SPD-a, a na njima je najviše inzistirala upravo bavarska Kršćansko-socijalna unija (CSU), od čega je na kraju zbog pritiska SPD-a i odustala.

„Tranzitni centri nisu pokriveni koalicijskim sporazumom“, rekao je za dnevnik Die Welt i SPD-ov povjerenik za migracije Aziz Bozkurt.

Pročitajte i ovo Slika nije dostupna Oglasila se Angela Merkel 'PREZIRA VRIJEDNA KRIMINALNA DJELA' Seksualni napadi bilježe se u sve više europskih država Slika nije dostupna Zabrinuta kancelarka TEŠKE RIJEČI Merkel izjavila što bi vrlo lako moglo dovesti do rata na Balkanu

Prije toga je svoj otpor kompromisu kojeg su, nakon višetjedne svađe između šefice Kršćansko-demokratske unije (CDU) i kancelarke Angele Merkel i predsjednika CSU-a i ministra unutarnjih poslova Horsta Seehofera, čelništva dviju sestrinskih stranaka postigle u ponedjeljak navečer, najavila i predsjednica SPD-a Andrea Nahles.

Ona je doduše pozdravila kompromis oko svađe koja je prijetila raspadom demokršćanske unije i njemačke vlade, ali je istodobno najavila da će na koalicijskom odboru, koji bi se trebao sastati u utorak navečer, i SPD dati svoje primjedbe na postignuti dogovor.

Glavna točka dogovora CDU-a i CSU-a je osnivanje tzv. tranzitnih centara u koje bi bile smještane izbjeglice i tražitelji azila koji su već registrirani u nekoj od EU zemalja. Tranzitni centri bi bili smješteni uz njemačko-austrijsku granicu, ne bi pravno funkcionirali kao njemačko tlo i iz njih bi izbjeglice bile vraćane u zemlju u kojoj su registrirane.

Slični centri se već sad nalaze u mnogim većim njemačkim zračnim lukama.

To je bio i glavni zahtjev Horsta Seehofera, koji je uvođenjem tranzitnih centara i ispunjen. Dogovorom je predviđen i sporazum s Austrijom o primitku izbjeglica koji su registrirani u toj zemlji.

Austrijska vlada je u međuvremenu objasnila da će, ako njemačka vlada implementira jučerašnji dogovor, poduzeti mjere na svojim južnim granicama kako bi se spriječila ilegalna migracija.

Usporedno s tranzitnim centrima, Horst Seehofer u svom master-planu za migraciju predviđa i tzv. Anker centre. U njih bi, također relativno blizu granica, bili smještani izbjeglice i podnositelji zahtjeva za azilom toliko dugo dok se ne riješi njihov status.
Kritičari ovakvih centara smatraju da oni ne doprinose integraciji izbjeglica, koje su dosad bile smještane po gradovima.

Pooštrenja migrantske politike i intenziviranje te teme u svakodnevnom političkom diskursu povezuje se i s izborima u Bavarskoj u listopadu na kojima CSU-u prijeti gubitak apsolutne većine.
Nakon uspjeha desne, konzervativne Alternative za Njemačku (AfD), koja je svoje političko djelovanje usredotočila uglavnom na kritiku izbjegličke politike Angele Merkel, na prošlogodišnjim saveznim izborima CSU je najavio jače okretanje temi sigurnost i migracije.

AfD pooštrenje migrantske politike Unije CDU/CSU doživljava kao vlastiti uspjeh. "Unija nas se toliko boji da ne vidi drugog izlaza nego da naše ideje pretoči u djelo", rekao je u utorak u Berlinu dopredsjednik AfD-a Alexander Gauland

Austrija spremna zaštititi granice ako Njemačka preseli izbjeglice

Austrija se priprema poduzeti mjere na južnim granicama ako imigracijski dogovor unutar njemačke koalicije stupi na snagu, objavila je u utorak austrijska vlada.

 To je odgovor na dogovor sklopljen u ponedjeljak navečer između Kršćanskih demokrata njemačke kancelarke Angele Merkel i bavarske Kršćansko-socijalne unije, kojim se rješavao sukob oko migrantske politike koji je prijetio padom vlade.

"Ako taj dogovor postane pozicija njemačke vlade, bit ćemo potaknuti poduzeti akcije da spriječimo negativne posljedice za Austriju i njezin narod", rekao je austrijski kancelar Sebastian Kurz u zajedničkoj izjavi s dvojicom ekstremno desnih članova vlade pozivajući Berlin da razjasni svoje stajalište.

U skladu s tim dogovorom migranti i izbjeglice koji su već podnijeli zahtjev za azilom u nekoj od zemalja Europske unije bili bi smješteni u tranzitnim centrima na njemačkoj granici dok Berlin pregovara o bilateralnim sporazumima za njihov povratak.

Tranzitni centri bi bili smješteni uz njemačko-austrijsku granicu, ne bi pravno funkcionirali kao njemačko tlo i iz njih bi izbjeglice bile vraćane u zemlju u kojoj su registrirane.

To je bio i glavni zahtjev Horsta Seehofera, koji je uvođenjem tranzitnih centara i ispunjen. Dogovorom je predviđen i sporazum s Austrijom o primitku izbjeglica koji su registrirani u toj zemlji.

Njemački ministar unutarnjih poslova Seehofer, koji je tražio strože mjere za ilegalnu imigraciju, dogovor smatra pobjedom. Nije, međutim, jasno kakav će učinak dogovor imati jer u mnogim slučajevima bilateralni dogovori za povratak izbjeglica već postoje i provode se.

Kurz, vicekancelar Heinz-Christian Strache i ministar unutarnjih poslova Herbert Kickl rekli su u zajedničkom priopćenju da se "austrijska vlada posebno priprema poduzeti mjere za zaštitu naših južnih granica" premda to nisu objasnili.

Austrijski južni susjedi su Slovenija i Italija.

Konzervativci premijera Kurza osvojili su prošle godine pobjedu na parlamentarnim izborima upravo zbog oštrog stajališta prema imigraciji, zauzevši se za to da se spriječi bilo kakvo ponavljanje migrantske krize iz 2015-2016. tijekom koje je za više od 1 posto porastao broj stanovnika zahvaljujući tražiteljima azila, a više od milijun izbjeglica prošlo je zemljom na putu za Njemačku.(Hina)

 

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene