- U Italiji je potvrđeno više od 150 slučajeva zaraze koronavirusom, a dosad je preminulo troje ljudi. Jedna je osoba izliječena.
Pročitajte i ovo
u Alpama
U četiri nesreće poginulo četvero planinara: Muškarac pao u provaliju od čak 400 metara
Loša alternativa
FOTO Umjesto najpoznatije fontane nude bazenčić, turisti su šokirani: "Kakva je to sprdnja?"
- Talijanske su vlasti odlučile blokirati pristup gradovima i općinama s najviše zaraženih osoba.
- Otkazan je venecijanski karneval, kao i nogometne utakmice i kulturna događanja.
- Ukupan broj zaraženih u Kini iznosi 76.936 osoba, a dosad su od koronavirusa umrle 2442 osobe.
- U Iranu su dosad potvrđena 43 slučaja zaraze, a osmero je ljudi preminulo.
Broj zaraženih koronavirusom u Italiji naglo je porastao, a talijanski mediji objavili su kasno popodne da je preminula i treća žrtva koronavirusa. Broj zaraženih narastao je na 152 osobe.
Talijanska Vlada je odlučila blokirati pristup gradovima i općinama s najviše zaraženih. Tako će se u svojevrsnoj izolaciji naći deset gradova i općina u Lombardiji, gdje živi 50.000 ljudi, te gradić Vo' s 3000 stanovnika u regiji Veneto.
"Želimo izolirati zarazu koliko je god to moguće unutar određenog područja", izjavio je ministar zdravstva Roberto Speranza nakon hitnog sastanka vladina kabineta koji je održan u subotu u Rimu.
Attilio Fontana, guverner Lombardije, donio je odluku o obustavljanju svih kulturnih, sportskih, ali i vjerskih manifestacija koje su bile planirane u toj regiji.
Tako će se, primjerice, zatvoriti muzeji i crkve, a još se razmatra i mogućnost zatvaranja trgovina.
Fontana je rekao da bi, u slučaju da situacija eskalira, mogli posegnuti za rigoroznim mjerama poput onih u kineskom Wuhanu, no nada se da do zatvaranja grada poput Milana ipak neće doći. "To bi bilo nezamislivo", rekao je Fontana gostujući na telefiziji Rai 3.
Gradonačelnik Milana, Giuseppe Sala, najavio je zatvaranje škola u tom, drugom najvećem talijanskom gradu, dodajući da bi to u ovom trenutku bilo razumno.
Raste broj zaraženih
Broj zaraženih koronavirusom u Italiji raste iz sata u sat. U Lombardiji je brojka narasla na 89, u Italiji na više od 150, uključujući troje umrlih i jednog izlječenog, a epidemija se širi prema financijskom središtu Milana.
Talijanske vlasti objavile su kako poduzimaju drastične mjere kako bi ograničile širenje virusa, a među njima je i otkazivanje venecijanskog karnevala koji je trebao završiti u utorak i koji je i u nedjelju privukao brojne posjetitelje na venecijanske ulice i trgove.
Predsjednik regije Veneto Luca Zaia u nedjelju je novinarima kazao kako se "moraju provesti drastične mjere" koje će biti na snazi do 1. ožujka a koje obuhvaćaju i zabranu svih javnih i privatnih događaja te zatvaranje škola i muzeja.
Zaia je kazao da je broj zaraženih u regiji Veneto porastao na 25, među kojima i dvije starije osobe hospitalizirane u samoj Veneciji što su prvi takvi slučajevi u gradu.
Otkazan završetak karnevala u Veneciji?
Gradonačlenik Luigi Brugnaro rekao je da je vjerojatno da će nedjelja biti posljednji dan karnevala. U nedjelju poslijepodne trg Sv. Marka još je bio prepun ljudi. "Mislim da ćemo od večeras provesti dodatne restriktivne mjere", kazao je.
Najveći broj oboljelih do sada je zabilježen u pokrajinama Lombardiji (89) i Venetu (25), a prvi slučajevi pojavili su se i u regijama Emilia-Romagna (9 slučajeva) i Pijemontu (6 zaraženih), kazao je Borrelli u Rimu. Uz to, dosad su zabilježena i tri slučaja zaraze u Rimu te dvije preminule osobe.
Jedan se pacijent u glavnom talijanskom gradu potpuno oporavio i u subotu je otpušten iz bolnice, kazao je Borrelli na konferenciji za novinare dodajući, da je u bolnicama na odjelima intenzivne njege sada 26 osoba.
Po njegovim riječima do sada je provedeno više od 3000 testiranja na virus Covid-19.
11 gradova u izolaciju
Talijanska vlada odlučila je izolirati 11 gradova u kojima su otkriveni zaraženi koronavirusom kako bi ograničila najveće širenje toga virusa na području Europe.
Odluka obuhvaća 10 općina na području Lodija u Lombardiji oko 60 kilometara jugoistočno od Milana te jednu u pokrajini Veneto na širem području Padove.
Gradovi u Lombardiji obuhvaćeni mjerama su Codogno, Castiglione d'Adda, Casalpusterlengo, Fombio, Maleo, Somaglia, Bertonico, Terranova dei Passerini, Castelgerundo i San Fiorano u kojima živi oko 50 tisuća stanovnika, a grad Vo' u Venetu ima oko 3000 stanovnika.
Izolirane gradove neće se moći napustiti, ni u njih ući i to će osiguravati policijske snage, a prema potrebi i vojska, kazao je talijanski premijer Giuseppe Conte o odluci koju je vlada donijela u subotu a koja će se početi primjenjivati tijekom nedjelje.
Oni koji prekrše odluke bit će suočeni s kaznenim progonom, dodao je. "Dobro je imati mjere prisile koje će spriječiti ponašanje koje se ne preporučuje kako bi se ograničila zaraza", kazao je Conte.
Dosad se stanovnicima preporučalo da ne napuštaju područje svojih gradova. Conte je kazao kako su oštrije mjere potrebne nakon što je uhvaćena obitelj koja je pokušavala napustiti to područje. Conte je kazao kako će mjere biti na snazi dva tjedna što je očekivana inkubacija za virus Covid-19.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije u Njemačkoj je 16 slučajava zaraze koronavirusom, u Francuskoj 12 uz jednu preminulu osobu te u Britaniji tri.
Zbog pojave koronavirusa na sjeveru Italije odgođene su čak tri utakmice talijanske Serie A koje su se trebale igrati u nedjelju. Odgođene su utakmice Atalanta - Sassuolo, Verona - Cagliari i Inter - Sampdorija. Talijanski nogometni savez je odgodio i brojne utakmice u nižim ligama, a javnosti se obratio i talijanski premijer Giuseppe Conte.
"Ispričavamo se svim navijačima zbog otkazivanja sportskih natjecanja, ali moramo biti odgovorni prema svim građanima".
I prije hitnog sastanka vladina kabineta lokalne vlasti u sjevernim talijanskim regijama s najviše zaraženih, Lombardiji i Venetu, zatvorile su škole i zabranile javna događanja.
Daily Mail javlja da je preminuo i treći putnik s kruzera Diamond Princess. Radi se o muškarcu u 80-ima iz Japana, piše Daily Mail.
U Kini potvrđeno 648 novih slučajeva zaraze koronavirusom
U Kini je u subotu potvrđeno 648 novih slučajeva zaraze koronavirusom. To je u nedjelju objavila kineska Nacionalna zdravstvena komisija.
Ukupni broj zaraženih u Kini sada iznosi 76.936 osoba, a broj umrlih povećao se za 97 osoba u odnosu na prethodni dan. To znači da su do sada od koronavirusa umrle 2.442 osobe. U gradu Wuhanu, epicentru epidemije koronavirusa, zabilježena su nova 82 slučaja smrti.
Nove slučajeve zaraze potvrdio je i Iran gdje se broj zaraženih dosad popeo na 43, a osmero ih je umrlo. Većina zaraženih živi u svetom gradu šijitskih muslimana Qomu. Širenje virusa u Iranu potaknulo je u nedjelju više susjednih država na uvođenje zaštitinih mjera. Turska je zatvorila granicu s Iranom i obustavila letove iz te zemlje, a privremenu zabranu uveo je i Kabul.
Južna Koreja proglasila najvišu razinu opasnosti
Južnokorejski predsjednik Moon Jae-in izjavio je u nedjelju da je vlada proglasila najvišu razinu opasnosti od koronavirusa u pokušaju da zaustavi rast broja slučajeva zaraženih, kojih je već 602, javljaju svjetske novinske agencije.
Broj oboljelih od koronavirusa narastao je na 602 u nedjelju nakon što je Južna Koreja izvijestila o novih 169 slučajeva, a broj mrtvih porastao je na pet, navodi Reuters.
Moon je rekao da je vlada proglasila "crvenu" razinu opasnosti koja predviđa snažan odgovor na ovu krizu te da lokalne vlasti moraju poduzeti mjere "bez presedana" kako bi suzbile epidemiju, javlja dpa prenoseći južnokorejsku agenciju Yonhap. Ovo je prvi put od 2009. da je proglašen najviši stupanj opasnosti od zarazne bolesti u toj zemlji.
Više od pola svih zaraženih osoba u Južnoj Koreji povezano je sa šezdesetjednogodišnjom ženom, poznatom pod šifrom "pacijent 31" koja je prisustvovala misi spomenute vjerske zajednice u gradu Daegu. Vlasti su rekle kako ta žena nije putovala izvan Južne Koreje.
Slučajevi zaraze u crkvi i u bolnici u Cheongdou možda su povezani jer je nekoliko osoba bilo na misi te su prisustvovali ispraćaju u bolnici brata osnivača te vjerske organizacije ovoga mjeseca. "Proučavamo i provodimo preventivne mjere (protiv virusa) u Daeguu i imamo na umu mogućnost njegova širenja u zajednici", rekao je direktor Korejskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti (KCDC) Jeong Eun-kyeong.
Povećanje razine opasnosti omogućuje vladi da pošalje dodatne resurse u Daeguu i Cheongdo koji su proglašeni u petak "zonama posebne skrbi". Osim toga, vlada može zabraniti javne aktivnosti i narediti privremeno zatvaranje škola.
Zadnji put Seul je proglasio najvišu razinu opasnosti prije 11 godina tijekom epidemije H1N1, navodi Yonhap.
Američki State Department upozorio je u subotu svoje građane koji putuju u Južnu Koreju da izbjegavaju kontakte s bolesnim ljudima zbog širenja zaraznog virusa u toj zemlji. Ukupno 17 južnokorejskih katolika u pokrajini Sjeverni Gyeongsang i njihov vodič u Seulu, koji su bili na hodočašću u Izraelu ranije ovoga mjeseca, zaraženi su virusom, priopćio je KCDC.
Južnokorejcima zabranjen ulazak u zrakoplov
Izrael i palestinske vlasti pokušali su ublažiti bojazni o mogućoj lokalnoj epidemiji koronavirusa nakon što se pročulo da su južnokorejski hodočasnici, koji su posjetili neke od najpopularnijih lokacija u Svetoj zemlji, zaraženi virusom.
Južnokorejcima u zrakoplovu kompanije Korean Air nije dopušten ulazak u telavivskoj zračnoj luci Ben Gurion u subotu navečer zbog straha od širenja virusa, priopćilo je u nedjelju južnokorejsko ministarstvo vanjskih poslova.
"Budući da je ta mjera poduzeta bez prethodne izraelske obavijesti, uložili smo pritužbu zbog neugodnosti koje su pretrpjeli naši putnici", navodi ministarstvo.
Koronavirus proširio se iz Kine na više od dvadeset zemalja. Kina je izvijestila o 76.936 oboljelih i 2442 mrtva u podacima od subote. (Hina)