Piše Daniela Delale-Nađ,
14. kolovoza 2009. @ 08:05
Predsjedniče, pa zar zaista mislite da je moguće izbaciti križeve iz državnih ustanova?
Podijelite
Zar ne mislite da je tako nešto trebalo tražiti davno, davno prije; davno prije nego što su Vas 'prozvali' veleizdajnikom te Vam digli živce svojim 'bezobraznim' ponašanjem. (Doduše, sumnjam da biste i onda nešto postigli).
Možda je davno trebalo izbaciti vjeronauk iz škola jer škole također pohađaju djeca Židova, muslimana, protestanata i ateista. Možda bi bilo korektno prema njima vjeru ostaviti u Crkvi, a ne ju unositi u obrazovne institucije.
Možda je davno trebalo reći 'ne' izdvajanjima za Crkvu iz državnog proračuna – jadnog i siromašnog otkad je države Hrvatske.
A možda je, nakon svega toga, i križeve odavno trebalo izbaciti iz državnih ustanova.
Nedavno smo objavili članak o župniku koji prijeti uskraćivanjem sakramenata obiteljima koje ne budu plaćale godišnji crkveni doprinos. Župnik je razradio i cjenik pa tako svako domaćinstvo treba dati 250 kuna, plus 70 kuna po punoljetnom članu. Župnik nam je rekao i kako je ovaj doprinos uobičajen u katoličkoj crkvi te da postoji i u ostalim župama. No, isti nije usamljen u svojim vizijama vjere. I glasnogovornik Hrvatske biskupske konferencije nam je potvrdio kako vjernici imaju obvezu davanja priloga za djelovanje Crkve. I tako se priča o Crkvi u Hrvata konstantno vrti oko besmislenih materijalnih stvari – novac, crkvene građevine, novac, novac, novac; pa red uplitanja u politička zbivanja, pa recitiranje Thompsona s oltara, pa prepirke s predsjednikom države. A gdje je ono duhovno? Gdje je onaj samaritanski crkveni duh koji bi trebao davati i pomagati pa se u skladu s tim odreći i svih 270 milijuna kuna iz državnog proračuna na račun svojih jadnih Hrvata?
Koja je uloga Crkve u današnjem društvu?
Da neizravno aludira (čitaj: pljuje) po političarima koji joj ne pašu te na taj način za svoje mecene drži na uzdi pokorne mase? Da pokorne mase educira o načinu na koji bi trebalo živjeti, glasati, voljeti…? Ili bi se riječ Kristova trebala ispravnije tumačiti pa bi nam svima bilo bolje. A možda bismo tada, s obzirom da se deklariramo kao katolička zemlja, napokon pronašli pravi put za izlazak iz sveopće krize.
Jer ne treba nam javnih polemika oko križeva u državnim ustanovama; ne treba nam novih podbadanja na relaciji Mesić-Crkva. Ono što nam treba je izlaz iz krize te dostojanstven život (kojeg nemamo) u kojem svatko može prakticirati religiju koju želi i koja ga čini sretnim i zadovoljnim građaninom ove zemlje.