Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Prosvjed radnika DIOKI-ja i Dine

'Gaverment mast pej as!'

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Završio je prosvjed radnika DIOKI-ja i Dine na Markovom trgu. Dio je ostao na razgovoru s ministrom Vrdoljakom, a ostatak nastavlja s prosvjedom na križanju Frankopanske i Ilice.

Velik broj prosvjednika okupio se na glavnom zagrebačkom trgu, nešto prije 11 sati te su krenuli na Markov trg, pred Vladu.

Pročitajte i ovo Dimna bomba na Markovu trgu Nije ju omelo Za vrijeme govora Katarine Peović na Markovu trgu aktivirana dimna bomba Transparenti prosvjednika - 10 "Dosta je!" VELIKA FOTOGALERIJA Pogledajte transparente prosvjednika na Markovu trgu

Prosvjewdnici su sa Trga bana Jelačića odmah poslali poruku ministru financija Slavku Liniću. 'Neka ministar Linić uvede porez na lažna obećanja i laži pa da vidi tko će najviše platiti, a najviše će platiti Vlada', poručili su prosvjednici.

>> Radnici Diokija: 'Prodali smo sve, sad prodajemo i svoj ponos'

Napravili su i transparent po uzoru na govor Ingrid Antičević marinović, kojim su poručili Vladi: 'Gaverment mast pej as!'

Oko 500-tinjak prosvjednika, radnika DIOKI-ja i Dine te sindikalnih predstavnika, okupilo se nakon toga pred Banskim dvorima.

Prosvjednici su iznijeli i svoje zahtjeve, a prvi je rješavanje slučaja DIOKI-ja i Dine. Drugi je isplata zaostalih plaća i otpremnina, dok je treći direktan razgovor s premijerom Milanovićem.

Nakon sat vremena, sindikalne povjerenike odlučio je priomiti ministar Ivan Vrdoljak, a ostatak radnika je krenuo s Markovog trga prema križanju Ilice i Frankopanske, gdje će nastaviti s prosvjedom.

Blokirali križanje Ilice i Frankopanske

Radnici Diokija blokirali su oko 12:30 sati križanje Ilice i Frankopanske ulice u Zagrebu prosvjedujući zbog neisplate plaća i otpremnina.

Tristotinjak radnika Diokija sa Žitnjaka i Dina Petrokemije s Krka spustilo se nakon prosvjeda na Markovu trgu na križanje Ilice i Frankopanske ulice gdje hodajući u krug blokiraju tramvajski i automobilski promet.

Radnici su prethodno prosvjedovali na Marakovu trgu gdje su tražili da ih primi netko iz Vlade, međutim njihovo izaslanstvo uspjelo je samo telefonom razgovarati s ministrom financija Slavko Linićem koji im je, kako su kazali, ljutio spustio slušalicu.

Predrag Mihaljević iz omiške Dina Petrokemije rekao je prosvjednicima da je Linić bio jako ljut na njih i spustio mu slušalicu, jer smatra da ga prosvjednici neopravdano optužuju za propast Diokija.

Status DIOKI-ja i Dina Petrokemije

Nakon toga, Mihaljevića je telefonski nazvao ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak i pozvao predstavnike radnika Diokija na razgovor u Ministarstvo gospodarstva gdje će ih primiti Vrdoljakova zamjenica Tamara Obradović Mazal te Alen Leverić, koji će s početkom ožujka preuzeti mjesto zamjenika ministra.

Prosvjednici su odlučili da će njihovi predstavnici otići na razgovor u Ministarstvo gospodarstva, a kroz to vrijeme ostatak njih će blokirati promet Ilicom i Frankopanskom ulicom.

Radnici Diokija i Dina Petrokemije traže da se napokon definira status Diokija i Dina Petrokemije, pokrene proizvodnja gdje je to moguće i otkupi zemljište za LNG terminal na Krku, kako bi se mogle isplatiti zaostale plaće i otpremnine za 720 radnika.

'Vremena više nema'

Mihaljević je rekao i kako su radnici nezadovoljni procjenom zemljišta na Krku na kojem treba graditi LNG terminal i traže javni natječaj za prodaju tog zemljišta. Pozvali su Crodux plin i vlasnika te tvrtke, generala Ivana Čermaka da uđu u Dioki i pokrenu proizvodnju, ali da im prije toga isplate plaću i ostala potraživanja.

Čermak je tražio deset dana za odgovor, ali vremena više nema. Očekujemo još ovog tjedna isplatu naših potraživanja, kazao je Mihaljević. Po riječima Bojana Kovačića, bivšeg radnika Diokijeva pogona na Žitnjaku, radnici prosječno potražuju oko 120.000 kuna po osobi za zaostale plaće i polovinu otpremnina.

Radnici Dina Petrokemije plaće nisu primili već osam mjeseci, a Mihaljević je podsjetio da je 50-ak radnika i dalje na svojim radnim mjestima, gdje brinu o 900 tona kemikalija. (D.Š./B.V./Hina)

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook  

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene