Hrvatska vanjska politika prema Srbiji bit će ista kao i do sada, izjavila je u subotu ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić, ali i smatra da bi bilo dobro da se srbijanske vlasti ograde od ratnohuškačkih izjava optuženog ratnog zločinca Vojislava Šešelja.
Pročitajte i ovo
obljetnica HRZ-a
Milanović: "Očekuje nas neizvjesna 2025."
odgovor predsjedniku
Anušić najavio veliki mimohod i odbrusio Milanoviću: "Ja bio protiv? Tada sam bio u svom Antunovcu. A on, nestane pa se onda probudi..."
Pusić je reagirala na novinarsku tvrdnju kako je Šešeljev javni govor nakon privremenog puštanja iz Den Haaga i povratka u Srbiju bez obzira koliko irelevantna osoba bio, rezultirao otkazivanjem službenog puta hrvatskog premijera Zorana Milanovića u Beograd.
Na pitanje kakva će biti hrvatska vanjska politika prema Srbiji u tom kontekstu Pusić je odgovorila: 'Ista kao i do sada'.
Milanović je zbog izostanka reakcije srbijanskih vlasti na Šešeljeve provokacije odlučio ne ići na sastanak premijera država srednje i istočne Europe s kineskim premijerom Lijom Keqiangom 16. prosinca u Beogradu.
'Premijer je otkazao posjet kako dodatno ne bi raspirivao tu vrstu razgovora, a Hrvatsku će na sastanku 16 predsjednika vlada država srednje i istočne Europe s kineskim premijerom Lijom Keqiangom u Beogradu, predstavljati ministar Siniša Hajdaš-Dončić koji je i na čelu mješovitog povjerenstva za suradnju s Kinom', navela je Pusić.
'Srbijansko vodstvo trebalo bi se ograditi od Šešeljeve retorike'
Također je rekla da je Hrvatska kineskoj strani u Zagrebu obrazložila razloge premijerovog nesudjelovanja na sastanku i potrebi da se što više doprinese smirivanju situacije u regiji.
'S obzirom na povijest u našoj regiji bilo bi mudro, korisno i dobro da se srpske vlasti ograde od te vrste javnog govora', odgovorila je Pusić na novinarsko pitanje što je za hrvatske odnose sa Srbijom bitnije - to što Šešelj kao irelevantna osoba govori ili to što se srbijanske vlasti niti jednom rečenicom nisu ogradile od govora te irelevantne osobe.
'Hrvatski sugovornik nije Šešelj već Haški sud, a onda njegov utemeljitelj Vijeće sigurnosti UN-a. Iako smo mi u potpunosti svjesni da nije odgovornost srpskih vlasti privremeno puštanje Šešelja na slobodu i mi i oni i svatko tko živi u ovoj regiji zna što je donio govor mržnje, huškački govor koji je pridonio ratnim strahotama 90-ih', istaknula je Pusić.
'Hrvatska je instrumentalizirala EP u predizborne svrhe'
'Tko god bi dobio medijski prostor da tako javno nastupa u bilo kojoj zemlji u regiji, a naročito kada bi se radilo o nekome tko je optuženi ratni zločinac, na razini društava, za posljedicu bi, s obzirom na nedavnu prošlost, imalo nelagodu društva. Takva vrsta govora posljedice bi imala i u skandinavskim zemljama. Bez obzira gdje se to pojavi i tko govori to izaziva posljedice', rekla je Pusić.
'Tvrdili smo i danas tvrdimo i smatramo da je najefikasnija borba protiv toga guranje europskih reformi i na tome ćemo inzistirati. Inzistirat ćemo na visokim kriterijima koje smo imali i sami. To ne rješava sve probleme odmah, ali mijenja postepeno političku kulturu. To je nešto što smatramo instrumentom koji nam stoji na raspolaganju', rekla je Pusić. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook